Zasady bezpieczeństwa przy obsłudze młotów wyburzeniowych
Młoty wyburzeniowe to urządzenia, które pozwalają na znaczne przyspieszenie procesów związanych z demontażem i rozbiórkami różnych obiektów budowlanych. Korzysta się z nich zarówno przy pracach remontowo-budowlanych wewnątrz budynków, jak i do usuwania nawierzchni czy prowadzenia kompleksowych wyburzeń. W związku z charakterem wykonywanych robót ich używanie wymaga przestrzegania zasad BHP.
Czynniki szkodliwe przy posługiwaniu się młotami wyburzeniowymi
Wykorzystywanie młotów wyburzeniowych pozwala na znaczne przyspieszenie robót rozbiórkowych, zmniejszając jednocześnie wysiłek, jaki byłby potrzebny do wykonywania zadania przy użyciu narzędzi tradycyjnych. Choć konstruktorzy nowoczesnego sprzętu budowlanego przykładają dużą wagę do tego, by był on bezpieczny dla użytkownika, to w wielu przypadkach niezbędne może być używanie dodatkowych zabezpieczeń ze względu na występujące czynniki szkodliwe. Osoby, które obsługują młoty wyburzeniowe, będą narażone przede wszystkim na hałas oraz drgania mechaniczne. W pierwszym przypadku zagrożenia dotyczą możliwego wystąpienia zaburzeń czynności fizjologicznych organizmu oraz narażenia na pogorszenie funkcjonowania narządu słuchu przy hałasie przekraczającym poziom 75 decybeli, a nawet trwałego jego uszkodzenia, jeśli emisja hałasu przekroczy 90 decybeli. Dopuszczalny poziom hałasu na stanowisku pracy nie może przekraczać 85 decybeli. Jeżeli chodzi o drgania mechaniczne, to prowadzą one do problemów ze stawami, układem mięśniowym i układem krążenia, a także do zaburzeń neurologicznych. Normy dopuszczają narażenie na drgania, które nie przekraczają 2,5 m/s2.
Jak zabezpieczyć się przed skutkami drgań i hałasu?
Normy BHP zakładają, że w przypadku hałasu przekraczającego 85 decybeli konieczne jest używanie środków ochrony indywidualnej w postaci ochronników słuchu. Przy obsłudze młota wyburzeniowego ich stosowanie warto rozważyć w ramach profilaktyki, nawet jeśli ich użycie nie jest wymagane przez producenta urządzenia. Ograniczenie drgań można osiągnąć przez korzystanie ze specjalnych rękawic antywibracyjnych. Dobrą profilaktyką będzie także robienie przerw w pracy.
Warto pamiętać, że wpływ na poziom drgań i hałasu ma też rodzaj używanego sprzętu. Nowoczesne młoty wyburzeniowe dostępne np. w firmie PROTECH mają wiele rozwiązań, które pozwalają na zmniejszenie występujących zagrożeń. Stosowane są w nich specjalne tłumiki drgań, które zmniejszają natężenie wibracji. Rękojeści są dodatkowo amortyzowane oraz pokrywane antypoślizgowymi materiałami pochłaniającymi energię.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana