Zasadnicze różnice między komisem samochodowym a autoryzowanem dealerem samochodowym
Na dużą podaż pojazdów wpływa między innymi bogata oferta dealerów samochodowych oraz komisów. Jedni i drudzy zajmują się sprzedażą samochód używanych. Choć pokutuje pogląd, że auta w sieci autoryzowanych dealerów są droższe, to często okazuje się, że nie jest to do końca prawdą. Dlatego, jeśli stoisz przed dylematem, z czyjej oferty lepiej skorzystać, poznaj najważniejsze różnice pomiędzy komisem a autoryzowanym dealerem.
Jak działają komisy każdy widzi
Często przy trasach rzucają się w oczy lepiej lub gorzej przygotowane do swojej działalności place wypełnione po brzegi samochodami. Auta nie zawsze stoją na wybetonowanym i czystym podłożu, lecz czasami na gołej ziemi. Nie są to dobre warunki dla stojących często miesiącami pojazdów, a także dla oglądających klientów. Spotkać tam można samochody różnych marek, w różnym wieku i stanie technicznym. Nawet najbardziej rzetelny właściciel komisu nie jest zdolny w takich okolicznościach ocenić precyzyjnie ich stanu technicznego i zdiagnozować ukryte usterki. Nie zawsze też dysponuje możliwością wykrycia wad prawnych w dokumentacji pojazdu. Dlatego mimo pozornie niższych cen w komisach, może się okazać, że koszt zakupionego pojazdu wraz z ewentualnym usunięciem ukrytych usterek może okazać się dużo mniej atrakcyjny. To nie znaczy, że nie można w komisie trafić na ciekawą okazję. Zaletą komisu jest również dostępność atrakcyjnych samochodów ze starszych roczników.
Zakup pojazdu używanego u autoryzowanego sprzedawcy
Najważniejszą kwestią przy zakupie pojazdu z rynku wtórnego jest jego ocena techniczna oraz prześledzenie historii pojazdu. Z tych dwóch powodów najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się kupno auta w sprawdzonym autoryzowanym salonie samochodowym. Każdy samochód używany dostępny w sieci dealerskiej znanych marek poddawany jest kompleksowej kontroli. Dotyczy ona stanu technicznego pojazdu i stanu prawnego. Dla przykładu autoryzowany dealer VOLVO CAR Wrocław-Bielany dokonując przeglądu aut z drugiej ręki przeznaczonych do sprzedaży, sprawdza ponad 100 punktów kontrolnych. Dokładna weryfikacja stanu technicznego gwarantuje nabywcy bezpieczeństwo oraz osiągi samochodu zgodne z zapewnieniami producenta. W dobrych punktach dilerskich używane samochody mają pisemną gwarancję legalności i stanu technicznego. Dodatkowo samochody mają przywrócone ustawienia fabryczne i zaktualizowane oprogramowanie. Dokumenty oferowanych pojazdów są dokładnie sprawdzane i nie mają żadnych wad prawnych. Najlepsi dealerzy zapewniają 12-miesięczną gwarancje, z możliwością przedłużenia nawet o 2 lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana