Zarządzanie gospodarką narzędziową, a łączenie z systemami zewnętrznymi
Narzędzia są niezbędnym elementem wyposażenia każdej firmy produkcyjnej. Za ich pomocą wykonuje się rozmaite zadania wytwórcze, montażowe czy serwisowe. W dużej firmie liczba zużywanych narzędzi jest ogromna, dlatego kontrola nad tym obszarem nie należy do łatwych. W nowoczesnych przedsiębiorstwach stosuje się skomplikowane systemy zarządzania narzędziami, które mogą współpracować z systemami zewnętrznymi m.in. za pomocą sieci.
Czym jest zarządzanie gospodarką narzędziową?
Aby zrozumieć potrzebę zarządzania gospodarką narzędziową, wystarczy wyobrazić sobie niewielki, przydomowy warsztat oraz jego właściciela, który bez przerwy poszukuje zagubionego klucza nastawnego czy wiertła o odpowiedniej średnicy. Niekiedy przyrząd nie zostaje w ogóle odnaleziony lub okazuje się, że jest zużyty i nie nadaje się do wykorzystania. W warunkach przemysłowych taki problem należy pomnożyć tysiąckrotnie, a to przekłada się nie tylko na czas realizowania produkcji, ale też na jej koszty.
Zarządzanie gospodarką narzędziową rozumiane w najprostszy sposób to nic innego jak pełna wiedza o zasobach, stanie technicznym i przepływie narzędzi w firmie. W praktyce jest to zadanie znacznie bardziej złożone, gdyż obejmuje procesy takie jak:
- kontrola stanu magazynowego,
- zamówień nowych narzędzi,
- wyznaczanie osób odpowiedzialnych za narzędzia,
- kontrola procesu złomowania narzędzi,
- monitorowanie przepływu narzędzi,
- organizacja przestrzeni magazynowej
oraz wiele innych elementów.
Przez wiele lat wszystkie te czynności były wykonywane ręcznie lub za pomocą komputerów i oprogramowania typu Excel. Efektem były papierowe bazy danych, formularze, zestawienia umieszczane w segregatorach, które znacznie przedłużały czas wykonywania różnych czynności. Konsekwencją były braki narzędziowe, szczególnie dotyczące narzędzi i ich wyposażenia jak np. płytek skrawających oraz innych elementów, które ulegają zużyciu podczas pracy. Obecnie, dzięki rozwiązaniom ZOLLER gospodarka narzędziami może być intuicyjna i kontrolowana na wielu poziomach.
Jakie korzyści zapewnia łączenie z systemami zewnętrznymi?
Narzędzia wykorzystywane w procesach produkcyjnych, w tym również w obróbce metali, są zużywane w szybkim tempie i w dużej ilości. Ma to znaczenie dla jakości wykonywanych zadań. Przykładowo frez czy nóż tokarski po określonej liczbie cykli traci swoje pierwotne parametry. W praktyce oznacza to, że wykonanie kolejnego elementu wymaga zmiany ustawień maszyny i dostosowanie ich do rzeczywistych wymiarów narzędzia. Zmiany te wprowadzał operator maszyny, tracąc czas na pomiary i nowe ustawienia. Możliwość łączenia systemu zarządzania narzędziami z systemami zewnętrznymi pozwala na zautomatyzowanie tego procesu. W skrócie polega ono na tym, że odpowiednie urządzenie dokonuje pomiaru narzędzia na każdym etapie produkcji. Następnie za pomocą łączy (lub etykiet) dane są przesyłane do maszyny obróbczej, która automatycznie dokonuje korekty ustawień.
Łączenie z systemami zewnętrznymi programu do zarządzania gospodarką narzędziową stwarza znacznie więcej możliwości. Dzięki niemu można automatycznie kontrolować stany magazynowe, przygotowywać zamówienia uzupełnień, korzystać z ewidencji czy śledzić przepływ narzędzi w firmie. Wszystkie te procesy mają na celu poprawę efektywności produkcji, skrócenie jej czasu i obniżenie kosztów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana