Zalety zderzaków gumowych
Wyroby z gumy charakteryzują się dużą trwałością i elastycznością. To sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Produkcja gumy nie jest skomplikowana technologicznie, a szeroki zakres możliwości jej użycia pozwala na wykorzystanie jej praktycznie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona elementów stałych i amortyzacja uderzeń. A jakie są zalety zderzaków wykorzystujących właściwości gumy?
Guma jest elastomerem składającym się z polimerów poddanych procesowi wulkanizacji. Jest to materiał nieprzepuszczający wody i odporny na działanie wysokich temperatur. Najważniejszą cechą gumy, która pozwala na jej szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, jest elastyczność. Jej poziom zależy od temperatury otoczenia i rodzaju składników użytych do produkcji gumowego elementu. Bardzo wysoka odporność na rozciąganie sprawia, że guma jest wykorzystywana do produkcji elementów amortyzujących, takich jak zderzaki i odbojnice.
Czym są zderzaki gumowe?
Taki rodzaj zderzaków jest stosowany wszędzie tam, gdzie niezbędna jest amortyzacja pomiędzy poruszającymi się obiektami. Jak twierdzi pracownik firmy PIONIER Jawor Sp. z o. o. produkującej elementy gumowe, ten typ elementów jest często spotykany w suwnicach, rampach przeładunkowych oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest złagodzenie siły uderzenia. Odboje i zderzaki gumowe są produkowane w formie grubych profili, które montuje się w miejscach narażonych na mocny nacisk.
Zderzaki służą do ochrony ramp przeładunkowych, czyli tam, gdzie istnieje zagrożenie uszkodzenia elementów przez podjeżdżające samochody. Stosuje się je również na parkingach i progach do parkowania samochodów dostawczych. Znajdują również zastosowanie w portach jako burtochrony.
Takie elementy gumowe mogą również występować w małych gabarytach, które pozwalają na użycie ich w maszynach produkcyjnych. Spełniają tam funkcję amortyzatorów uderzeń dwóch poruszających się elementów urządzenia.
Zalety zderzaków gumowych
Istotną zaletą takich zderzaków jest niski koszt produkcji, ponieważ wytwarzanie elementów gumowych nie jest skomplikowane technologicznie. Ponadto gumę można dowolnie formować, co pozwala na wytwarzanie z niej części o różnych kształtach, które można idealnie dopasować do miejsca zastosowania. Do zalet zderzaków gumowych należy ich duża wytrzymałość na uderzenia oraz wysoka trwałość. Nie bez znaczenia jest to, że można ją stosować w niesprzyjających warunkach, na przykład w wodzie lub w niskich temperaturach.
Jak widać, guma, jako niezwykle uniwersalny materiał, oferuje bardzo szeroki zakres zastosowań. Jej wykorzystywanie niesie ze sobą wiele zalet, które są doceniane w różnych dziedzinach technologicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana