Zalety tytanowych nanopowłok
Nanopowłoki tytanowe zawierające nanocząsteczki TiO2, czyli dwutlenku tytanu, to rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie ochrony środowiska. Dzięki niemu można skutecznie zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza i poprawić komfort życia w miastach. Uniwersalny charakter nanopowłok pozwala na wykorzystywanie ich zarówno na elewacjach budynków, jak i na pojazdach. Jakie dokładnie korzyści wynikają ze stosowania nanopowłok tytanowych?
Zdolność antysmogowa
Najważniejszą zaletą nanopowłok tytanowych są ich właściwości antysmogowe. Smog, czyli mieszanina szkodliwych gazów, to poważne zagrożenie ekologiczne dotykające coraz więcej miast. Głównymi gazami cieplarnianymi są tlenki azotu, zwane również NOx. Nanocząsteczki dwutlenku tytanu redukują tlenki azotu w procesie reakcji fotokatalitycznej zachodzącej przy udziale światła. Dzięki temu możliwa jest konwersja NO do kwasu azotowego. Powłoka fotokatalityczna to skuteczny sposób na walkę ze smogiem i skutkami zanieczyszczenia powietrza, które odbija się na zdrowiu ludzi, a także na środowisku. Do zalet tej technologii należy również redukcja kosztów – jedyny wydatek stanowi aplikacja powłok, natomiast usuwanie NOx zachodzi samoistnie.
Możliwości samoczyszczące
Zdolność antysmogowa w połączeniu z antystatycznością nanocząsteczek dwutlenku tytanu, a także z hydrofilnością zapobiegającą postojowi wody nadaje powłokom tytanowym niezwykłe właściwości samoczyszczące. Wpływa to zarówno na estetykę otoczenia, jak również pozwala zmniejszyć zużycie chemicznych środków czyszczących, co przekłada się na generowanie oszczędności. Samoczyszczące zdolności powłok tytanowych, którymi charakteryzują się produkty z oferty firmy Hard Chris, są wykorzystywane na elewacjach domów, ale też na pojazdach.
Co jeszcze?
Wysoka skuteczność antysmogowa oraz zdolności samoczyszczące to nie jedyne zalety tytanowych nanopowłok. Rozwiązanie to przynosi również korzyści użytkownikom paneli solarnych. Jak się bowiem okazuje, nanocząsteczki dwutlenku tytanu nie tylko powalają na samooczyszczanie się powierzchni paneli, ale stworzone z nich powłoki charakteryzują się również zwiększoną powierzchnią właściwą. Wszystko to w połączeniu z obniżoną temperaturą paneli pozwala na znaczne zwiększenie ich wydajności. Oprócz tego powłoki tytanowe umożliwiają skuteczny rozkład lotnych związków organicznych, redukując tym samym nieprzyjemne zapachy. Łatwo się je aplikuje, są trwałe i odporne na działanie szkodliwych czynników, takich jak promieniowanie UV. Jak się zatem okazuje, nanopowłoki tytanowe to innowacyjna technologia o wielu zaletach i bogatym wachlarzu zastosowań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana