Zalety powłok proszkowych
Metalowe przedmioty, np. elementy konstrukcyjne obiektów budowlanych i instalacji potrzebują ochrony przez środowiskiem zewnętrznym – wysoka wilgotność, związki chemiczne unoszące się w powietrzu lub zmienna temperatura mogą prowadzić między innymi do rozwoju korozji oraz innych uszkodzeń tworzywa. Jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczania metalu przed taką ewentualnością jest lakierowanie proszkowe.
Na czym polega lakierowanie proszkowe?
Lakierowanie proszkowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na nanoszeniu na metalowy przedmiot farby pod postacią proszku. Odbywa się to przy pomocy natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego - każda cząsteczka farby zostaje naładowana ładunkiem elektrostatycznym, dzięki czemu po zetknięciu z powierzchnią uziemionego elementu metalowego, przyczepia się do niego. W celu utwardzenia powłoki element umieszcza się na kilkanaście minut w piecu rozgrzanym do temperatury 200 stopni. Pod wpływem ciepła farba topi się i na stałe łączy z metalem. Po schłodzeniu tworzy twardą powłokę grubości od 60 do 120 mikronów.Zalety powłok proszkowych
Lakierowanie proszkowe to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda pokrywanie elementów metalowych. Jej główne zalety to:- Dokładność – proszek nanoszony metodą natryskową jest w stanie dostać się na do najgłębszych, najmniejszych zakamarków, niedostępnych dla lakieru nakładanego pędzlem czy spryskiwaczem. Jest idealny sposobem malowania elementów o dużej ilości detali. Uzyskania powłoka jest gładka, bez wybrzuszeń, zmarszczeń i zacieków, typowych dla malowania ręcznego lub natryskowego.
- Ekonomiczność – proszek, który nie przyczepił się do metalowej powierzchni może zostać zebrany i wykorzystany ponownie. W praktyce cały dostępny materiał zostaje wykorzystany bezstratnie. W znacznym stopniu zmniejsza to koszty lakierowania.
- Bezpieczeństwo – w procesie malowania nie wykorzystuje się szkodliwych rozpuszczalników, część farb proszkowych posiada atesty, zezwalające na używanie ich na przedmiotach, które mają kontakt z żywnością lub wodą pitną. W procesie wypalania do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje.
- Ochrona elementu – powłoki proszkowe to skuteczny sposób ochrony pokrytej powierzchni przez korozją oraz innymi uszkodzeniami wynikającymi z kontaktu z substancjami chemicznymi, wysokiej temperatury czy wilgoci. Dokładność krycia gwarantuje ochronę nawet w najtrudniej dostępnych miejscach, które mogą stać się ogniskiem rdzy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana