Zalety polskich koncentratów owocowych
W czasach, gdy granice krajów są otwarte i producenci rynku spożywczego mają do wyboru dużo więcej firm, niż było to kilkadziesiąt lat temu, polskie koncentraty owocowe wciąż są chętnie wybierane. Na taki stan rzeczy wpływ ma wiele czynników, a jednym z nich jest wysoka jakość produktów. W tym artykule przeczytasz, dlaczego polskie koncentraty cieszą się taką popularnością.
Najchętniej wybierane polskie koncentraty
Polskie koncentraty wybranych marek trafiają na rynki całego świata. Produkty, takie jak sok jabłkowy, można uznać za globalne. W sezonie 2018/2019 Polska wyeksportowała 398 tys. ton koncentratu jabłkowego, czyli o 130% więcej niż w poprzednim sezonie. Polski koncentrat z jabłek sprzedawany jest przede wszystkim do krajów europejskich. Najwięksi nabywcy to Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Austria, jednak dołączyły do nich także Stany Zjednoczone. Taki stan rzeczy wynikł m.in. z tego, że w Polsce zarejestrowano rekordowe zbiory jabłek przy jednoczesnym załamaniu zbiorów w Chinach, które są ich największym producentem. W naszym kraju poza koncentratem jabłkowym najczęściej produkuje się koncentraty z wiśni, truskawek, malin, porzeczek i aronii. W przypadku wiśni Polska konkuruje z Turcją, natomiast rynek malin jest silny w Serbii. Dlatego też sprzedaż rodzimych koncentratów z tzw. owoców kolorowych sprzedawanych na świecie najwyższa jest w sektorze czarnej porzeczki i aronii. Nie ma jednak na nie takiego zapotrzebowania jak w przypadku jabłek.
Charakterystyka polskiego rynku
W Polsce jest 30 firm produkujących koncentraty soków z owoców i warzyw oraz ponad 50 zakładów produkujących koncentraty. Ponadto działa około 300 małych producentów soków NFC. W minionych latach wiele firm powiększyło swoje zdolności produkcyjne. Najbardziej rzetelni partnerzy biznesowi mogą pochwalić się wieloletnią działalnością na rynku spożywczym, co dowodzi, że przeprowadzili wiele udanych transakcji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń na wysoką skalę produkowane są składniki żywności, substancje dodatkowe, substancje pomagające w przetwarzaniu żywności zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. Wybrane polskie firmy są także dystrybutorami produktów renomowanych firm o światowym zasięgu, np. preparatów enzymatycznych dla wszystkich branż przetwórstwa spożywczego, czy środków klarujących mających zastosowanie w produkcji soków i win.
Wybór najlepszego dostawcy
Przy wyborze koncentratów producenci wyrobów owocowo-warzywnych, cukierniczych, octowych czy winowych przede wszystkim zwracają uwagę na dostępność owoców, ich jakość i cenę. Niektóre firmy współpracują zarówno z dużymi, jak i mniejszymi producentami. Taka elastyczność pozwala im wyrobić renomę rzetelnego przedsiębiorstwa. Wybrani klienci obawiają się o zakupy dlatego, że nie są w posiadaniu dużych przestrzeni na składowanie towarów. Wśród dostawców wybierają takich, którzy dysponują rozbudowaną bazą magazynową. Współpraca powinna opierać się o indywidualnie ustalane zasady na zasadzie partnerstwa obu stron, aby każdy kontrahent mógł być traktowany tak samo.
Pracownik firmy Fructopol w Warszawie mówi: W naszej ofercie posiadamy koncentraty owocowe polskie i importowane pakowane aseptyczne oraz koncentraty z cząstkami owoców pakowane aseptycznie. Do tego sprzedajemy bazy owocowe do produkcji napoi pakowane aseptycznie, soki NFC koncentrat soku z buraka, pożywki do octu, środki do fermentacji, regulatory kwasowości i konserwanty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana