Zalety opakowań biodegradowalnych
Korzystanie z opakowań biodegradowalnych ma wiele zalet. Jedną z nich jest ograniczanie negatywnego wpływu długo rozkładających się tworzyw sztucznych na stan środowiska naturalnego, który z roku na rok systematycznie się pogarsza. Plastik zabija zwierzęta, pustoszy akweny wodne, powodując wymieranie ryb oraz innych stworzeń, a także szkodzi człowiekowi, więc jego zamiana na tworzywa biodegradowalne jest wielką szansą dla ludzkości.
Opakowania biodegradowalne, czyli jakie?
Opakowania biodegradowalne są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Nie rozkładają się przez setki lub tysiące lat ze względu na to, że są wytwarzane ze związków organicznych, które cechuje krótki czas rozpadu oraz brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Tego typu opakowania produkowane są m.in. z kukurydzy, celulozy oraz innych surowców organicznych. Nie oddziałują one w niekorzystny sposób zarówno na zamknięte w nich produkty, jak i ekosystemy, dzięki czemu stają się sposobem na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska oraz stopniowe cofanie szkód, które ludzkość wyrządziła naturze. Dzięki zastosowaniu bezpiecznych, organicznych surowców, opakowania biodegradowalne nie wpływają też na zwiększenie emisji CO2 do atmosfery, co jest dodatkową zaletą ich wyboru, bo skutki zmian klimatu dotykają w mniejszym lub większym stopniu każdego z nas. Konieczność przystosowania się do restrykcyjnych wymogów w kwestii ochrony środowiska wymusza na producentach opakowań tworzenie innowacyjnych rozwiązań EKO, do których należą właśnie opakowania biodegradowalne.
- Opakowania biodegradowalne stają się sposobem na ograniczenie korzystania z tworzyw sztucznych, które niekorzystnie wpływają na stan środowiska naturalnego oraz zdrowie ludzi. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz stałej pracy nad opracowywaniem przyjaznych środowisku, a także bezpiecznych materiałów opakowaniowych na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej produktów w EKO opakowaniach – wyjaśnia ekspert z firmy NOVO-PAK.
Jakie zalety mają opakowania biodegradowalne?
Największą zaletą opakowań biodegradowalnych jest to, że nie wprowadzają do środowiska szkodliwych związków oraz stosunkowo szybko się rozkładają. Wykorzystanie substancji organicznych do ich produkcji powoduje, że do gleby, powietrza oraz wody nie przedostają się mikrocząsteczki plastiku i setki innych, chemicznych substancji. Proces biodegradacji przebiega bez szkody dla ekosystemów, a powstałe podczas rozkładania się opakowań biodegradowalnych związki mogą zostać przyswojone przez środowisko. Opakowania biodegradowalne są też w pełni bezpieczne dla produktów, które znajdują się w ich wnętrzu. Nie wpływają na ich właściwości oraz nie wchodzą w reakcje np. ze składnikami kosmetyków. Co więcej, dzięki EKO opakowaniom firmy zyskują nowych klientów, którzy coraz bardziej świadomie podchodzą do kwestii ochrony środowiska i chętnie wybierają marki, które wpisują się w EKO trendy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana