Zalety ekologicznych materiałów budowlanych
Biobudownictwo wciąż budzi wiele zastrzeżeń, które wynikają przede wszystkim z małej świadomości, czym właściwie jest budownictwo ekologiczne. Budowanie domów z gliny i słomy kojarzy się raczej z prymitywnymi lepiankami, niż domem o świetnych właściwościach energooszczędnych. Tymczasem taki sposób wznoszenia budynków zyskał sobie już popularność w krajach skandynawskich i coraz częściej wykorzystywany jest w całej Europie. Czemu warto brać pod uwagę biobudownictwo?
Bezpieczeństwo i zdrowie
Domy budowane z materiałów ekologicznych, takich jak wypalana glina i bele słomiane, są niepalne – wyjaśnia specjalista z Keramzyt System.Może wydawać się to dziwne, jednak keramzyt wytwarzany jest w temperaturze ponad 1200 stopni, co czyni go ognioodpornym, a sprasowana słoma, stosowana w biobudownictwie jako izolacja wewnątrz ścian, również nie poddaje się działaniu ognia. Ponieważ naturalne materiały bez problemu pochłaniają i oddają parę wodną, we wzniesionych z nich domach panuje doskonały mikroklimat. Wilgotność powietrza w takich budynkach oscyluje zazwyczaj na poziomie ok. 50%. Skoro budynek z materiałów ekologicznych sam oddycha, nie zachodzi potrzeba inwestowania w rozbudowane systemy wymuszające wentylację.
Ściany z keramzytu posiadają dodatkowo właściwości oczyszczające, uniemożliwiają rozwój grzybów, bakterii i roztoczy, toteż szczególnie wskazane są w pomieszczeniach, w których mają przebywać osoby dotknięte rozmaitymi alergiami – mówi ekspert Keramzyt System.
Ekonomiczna strona ekologii
Właściwości naturalnych materiałów budowlanych nie tylko przyczyniają się na korzyść zdrowia, ale tez portfela. Przykładowo keramzyt, będący materiałem lekkim, a zarazem twardym, stanowi doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Budynki proponowane przez biobudownictwo są ciepłe i energooszczędne, dzięki czemu ich użytkownicy oszczędzają na dodatkowym ocieplaniu oraz ogrzewaniu.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana