Zalety drewna klejonego warstwowo w konstrukcji placów zabaw
Plac zabaw jest miejscem, które powinno gwarantować dzieciom wiele atrakcji, a jednocześnie zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa. Urządzenia, które się na nim znajdują, muszą zatem być nie tylko ładne i komfortowe w użytkowaniu, ale przede wszystkim wykonane z trwałych i przyjaznych dla środowiska, a tym samym i dla zdrowia materiałów. Nie dziwi więc fakt, że do ich produkcji bardzo często wykorzystywane jest drewno klejone warstwowo, wyróżniają go bowiem liczne zalety.
Dlaczego klienci, którym zależy na najwyższej jakości placów zabaw najczęściej wybierają drewno? Zapytaliśmy o to przedstawiciela sklepu Freekids, zajmującego się sprzedażą urządzeń małej architektury. Jak twierdzi:
-Drewniany plac zabaw charakteryzuje się dużą trwałością, a jednocześnie doskonale wpisuje się w stylistykę otoczenia. Nie ma również obawy, że szybko ulegnie wypaczeniu czy pęknięciom, bowiem do jego produkcji wykorzystywane jest drewno klejone warstwowo. Cechuje go bardzo duża wytrzymałość oraz odporność na czynniki zewnętrzne, co czyni z niego doskonały materiał konstrukcyjny. Z czego wynika ta wyjątkowa trwałość?
Jak powstaje drewno klejone warstwowo?
Drewno klejone warstwowo wykonane jest z lameli czyli cienkich desek, które poddawane są komorowemu suszeniu mechanicznemu. Zaletą tego procesu jest fakt, że przebiega on szybko, a do tego wilgotność desek wynosi ok. 8-12%. Z tego powodu są one znacznie bardziej odporne na obciążenia i czynniki zewnętrzne od drewna suszonego tradycyjnie. Kiedy już z lameli zostanie odprowadzona wilgoć, pozbawia się je wszelkich niedoskonałości, które mogłyby osłabiać konstrukcję. Tak przygotowane deski łączy się ze sobą za pomocą specjalnego kleju, odpornego na czynniki atmosferyczne. Całość jest jeszcze dodatkowo sprasowywana, co gwarantuje niezwykle mocne utrwalenie. Wszystko to sprawia, że drewno klejone warstwowo jest niezwykle trwałe, dzięki czemu jest niezwykle chętnie wykorzystywane do tworzenia urządzeń małej architektury.
Drewno klejone w konstrukcji placów zabaw
Place zabaw muszą zapewniać dzieciom liczne atrakcje, dlatego też od znajdujących się na nich urządzeń oczekuje się, że będą one przybierały ciekawe formy. Dzięki elastyczności drewna klejonego warstwowo, można nadawać mu dowolne kształty. Latarnie morskie, zamki czy statki to tylko niektóre z propozycji, które zapewnią maluchom godziny wspaniałej zabawy. Co istotne, będzie ona w pełni bezpieczna, ponieważ drewno tego typu nie ulega odkształceniom spowodowanym działaniem czynników zewnętrznych ani też długotrwałą eksploatacją. Jest to ponadto materiał ognioodporny, szczególnie jeśli zadbano o precyzyjne szlifowanie oraz frezowanie krawędzi. Nie można pominąć także faktu, że drewno to materiał w pełni naturalny, a jego użycie jest przyjazne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla użytkowników.
Podsumowując, place zabaw z drewna klejonego warstwowo to doskonały wybór dla miłośników tradycyjnych materiałów, którzy oczekują od nich wyjątkowej trwałości i możliwości nadawania im dowolnych form.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana