Zalety dachówek ceramicznych
Dachówki ceramiczne to popularny materiał pokryciowy, stosowany w budownictwie od dawna. Już starożytni Rzymianie układali na dachach budynków płytki wypalane z gliny. Współczesne dachówki niewątpliwie różnią się od tych sprzed tysiącleci, jednak nigdy nie wyszły z mody. Jakie ich cechy sprawiają, że wciąż należą do najchętniej wybieranych pokryć dachowych?
Tradycja i nowoczesność
Ponieważ tradycja pokrywania dachów ceramicznymi dachówkami jest głęboko zakorzeniona w naszej historii, a materiał ten jest niezwykle trwały, niepalny i niezwykle odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne, przekłada się to na jego renomę. Dachówka ceramiczna doczekała się nawet naśladowców – jak blachodachówka czy dachówka betonowa. Jednak chcąc podkreślić prestiż budynku, z pewnością postawimy na ceramikę. Jak mówi ekspert z firmy Pimar:Dachówki stosowane są zarówno w budynkach zabytkowych i o tradycyjnej stylistyce, czy tych znajdujących się w tradycyjnej zabudowie, ale bardzo dobrze komponują się również z projektami utrzymanymi w stylistyce nowoczesnej. Jeśli tylko pozwoli na to kąt nachylenia połaci, dachówki ceramiczne mogą być układane na prawie wszystkich rodzajach dachów, gdzie potrafią z powodzeniem spełniać swe funkcje nawet przez ponad sto lat.
Cicho, ciepło i ekologicznie
Szczególnie cenioną zaletą dachówek ceramicznych jest świetnie tłumienie hałasów, zarówno tych z otoczenia, jak i odgłosów opadów deszczu. Podczas gdy inne, lżejsze materiały dachowe są podatne na drgania i dudnienie deszczu słyszalne jest na poddaszach, dachówki ceramiczne, które są materiałem o sporej masie, zapewniają doskonałą izolację akustyczną. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w budynkach, w których poddasza są użytkowe, np. znajdują się tam sypialnie. Dachówki ceramiczne, odpowiednio ułożone, zapewniają też zadowalający poziom termoizolacji. W zimie wolno oddają ciepło – ogrzane powietrze z wnętrza nie ucieka przez dach. Latem wolno się nagrzewają, utrzymując przyjemną temperaturę na poddaszu. Niewątpliwym walorem dachówek ceramicznych jest ich naturalne pochodzenie. Powstają one w naturalnym procesie wypalania gliny. Jet to metoda podobna do tradycyjnego wypalania, jakie stosowali nasi przodkowie, jednak udoskonalona dzięki nowoczesnym technologiom. Glina powlekana jest domieszką minerałów lub tlenków metali – mówimy wtedy o dachówkach angobowanych. Z kolei dachówki glazurowane są pokryte rozdrobnionym szkliwem wzbogaconym dodatkami. Są to materiały całkowicie naturalne, nie zawierają chemicznych barwników, metali ani innych sztucznych dodatków. Wszystkie kolory dachówek uzyskiwane są w sposób naturalny. Także pod względem walorów estetycznych dachówka ceramiczna nie ma sobie równych. Występuje w szerokim wyborze wzorów i kolorów, dzięki czemu nie ma problemu z dobraniem jej do budynku. Kształty dachówek są tradycyjne (dachówki stożkowate typu mnich-mniszka, płaskie karpiówki, zakładkowe dachówki renesansowe, holenderki, romańskie itd.), ale także nowoczesne – płaskie, współgrające z nowoczesnymi bryłami obiektów budowlanych.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana