Zakupy firmowe z krajów poza UE, a VAT
Wiele firm coraz chętniej dokonuje zakupów nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale także poza nią. Najczęściej kupowane są usługi elektroniczne. Przedsiębiorstwa często decydują się na zakup na przykład oprogramowania albo licencji z USA. Jak należy je traktować? Jako import usług z kraju spoza UE. Na fakturze nie ma jednak zazwyczaj naliczonego VAT. Jak w takim razie powinno się rozliczyć tego rodzaju zakupy firmowe?
Co to jest import usług?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest import usług. Można o nim mówić, kiedy zostaną spełnione następujące warunki:
- usługodawca nie posiada siedziby prowadzonej działalności lub miejsca stałego świadczenia usług w Polsce;
- usługobiorca to osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej albo osoba fizyczna stale zamieszkująca w Polsce lub mająca tu siedzibę, zobowiązana do rozliczania się w urzędzie skarbowym na terenie Polski;
- usługa jest świadczona w Polsce.
Rozliczanie zakupów firmowych z krajów poza UE powinno być traktowane jako import usług lub towarów.
Zakupy firmowe poza UE, a VAT
Ustawa o VAT nie zawiera zapisów, które wskazywałyby na jakieś szczególne warunki powstania zobowiązania podatkowego VAT w przypadku importu usług z krajów poza UE. Stosuje się tu zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy na gruncie VAT powstaje w momencie:
- dostarczenia towaru bądź wykonania usługi albo jej części, o ile wcześniej nie dokonano całkowitej lub częściowej zapłaty;
- otrzymania zapłaty przez usługodawcę.
Czynnikiem decydującym o powstaniu zobowiązania podatkowego nie jest więc termin wystawienia faktury, ale czas wykonania usługi albo zapłaty, w zależności od tego, co nastąpi w pierwszej kolejności.
Jak rozliczyć VAT za import usług spoza UE?
Podstawą do naliczenia podatku VAT w przypadku importu usług jest cena ich nabycia. Należy ją przeliczyć na złotówki zgodnie ze średnim kursem NBP z dnia poprzedzającego powstanie obowiązku podatkowego. Wyliczona wartość będzie kwotą netto, do której należy doliczyć wartość VAT (na ogół 23%).
Zarówno vatowcy, jak i nievatowcy mają obowiązek rozliczyć podatek VAT. Ci pierwsi zrobią to za pośrednictwem deklaracji VAT-7, a drudzy deklaracji VAT-9M.
Rozliczenie zakupów firmowych z krajów poza UE najlepiej jest powierzyć firmie księgowej. We Wrocławiu miejscem godnym polecenia jest biuro rachunkowe Ibis. Od lat świadczy ono usługi z zakresu księgowości, rachunkowości i doradztwa podatkowego. Rzetelnie i terminowo zajmuje się wszystkimi powierzonymi zadaniami, a razie potrzeby podpowiada najkorzystniejsze rozwiązania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana