Z jakich narzędzi pomiarowych korzystają geodeci?
Zadaniem geodety jest wykonanie dokładnych pomiarów powierzchni, zbadanie jej pod wieloaspektowym kątem. Co to znaczy? Geodeta musi dokonać pomiaru odległości między konkretnymi punktami, wyznaczyć różnice wysokości w terenie, sprawdzić miary kątów poziom i pionowych. Bez odpowiedniego sprzętu nie będzie to możliwe. Jak wykonać precyzyjne i wiarygodne pomiary geodezyjne?
Tachimetry jako narzędzia wielofunkcyjne
Tachimetry są instrumentami pomiarowymi służącymi do pomiarów kilku wielkości: odległości między punktami, a także kątów pionowych i poziomych. Są to jedne z najpopularniejszych i najbardziej dokładnych narzędzi geodezyjnych. W zależności od rodzaju tachimetru, wykorzystuje różne technologie. Istnieją urządzenia oparte na układach elektroniczno – optycznych oraz sprzęty posiadające funkcję skanowania trójwymiarowego. Na czym polega ich działanie?
Jak tłumaczy ekspert z firmy MasterGeo: Tachimetr łączy funkcje skanowania 3D z tradycyjnymi pomiarami geodezyjnymi. Główną zaletą jest dokładne skanowanie szczegółów. Jest to urządzenie geodezyjne pozwalające sprawdzić spójność i kompletność danych. Funkcje tachimetru pozwalają gromadzić dane i wizualizować pomiary topograficzne z wykorzystaniem chmur punktów.
Do czego służą niwelatory?
Niwelatory to urządzenia służące do pomiaru różnicy wysokości na danym terenie. Niwelatory można podzielić na laserowe, optyczne, rotacyjne, krzyżowe, elektroniczne oraz samopoziomujące. Obecnie często używane są niwelatory laserowe. Ich główną zaletą jest precyzja, a także niewielkie rozmiary. Dzięki temu sprzęt można przenieść w dowolne miejsce w szybki, bezproblemowy sposób.
Jaki powinien być dobry niwelator? Najważniejszą cechą jest oczywiście dokładność, która powinna zamykać się w dziesiątych częściach milimetra. Oprócz tego, precyzyjny niwelator musi posiadać funkcję automatycznego obliczania wysokości i przewyższenia oraz mieć odpowiednio dużą pamięć wbudowaną.
Odbiorniki GPS dla geodetów i ich funkcje
Geodezyjne urządzenia GPS spełniają bardzo ważną rolę w wykonywaniu wielopoziomowych pomiarów. Ich głównym zadaniem jest określenie dokładnego położenia obiektu. Istotne jest, aby błąd pomiarowy nie przekraczał 1 centymetra. Odbiorniki GPS pozwalają również na gromadzenie danych przestrzennych o obiektach i ich atrybutach. Umożliwiają też uzyskanie poprawek różnicowych, jeśli takie występują.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana