Z jakich metali kolorowych wyrabia się blachy?
Metale kolorowe to jedne z najdroższych tworzyw. Znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Stosowane są między innymi do produkcji blachy o różnych parametrach i właściwościach. Jakie metale kolorowe najczęściej wykorzystuje się do wytwarzania takich blach? Jakie cechy decydują o ich popularności? Poznaj charakterystykę metali kolorowych i odzaje blach, które z nich powstają.
Rodzaje i zalety metali kolorowych
Jak już wspomniano, metale kolorowe są jednym z najbardziej cenionych tworzyw. Sprawia to, że nie należą do tanich. Produkowane z nich blachy mają wiele pozytywnych cech, dlatego surowiec ten jest tak często wykorzystywany do ich wytwarzania. Do najczęściej stosowanych metali kolorowych i ich stopów zalicza się:
- miedź i jej stopy (brąz i mosiądz),
- aluminium,
- glin,
- tytan,
- ołów,
- srebro,
- złoto.
To właśnie z nich najczęściej wykonuje się blachy, rury, taśmy, profile czy pręty.
– Metale kolorowe, inaczej nazywane nieżelaznymi, są bardzo zróżnicowane pod względem cech charakterystycznych. Wspólnymi zaletami są dobre przewodnictwo cieplne i połyskliwa powierzchnia — informuje przedstawiciel sklepu metalowego M-TI z Inowrocławia.
Charakterystyka metali stosowanych do produkcji blachy
Jednym z metali najczęściej stosowanych do produkcji blachy jest miedź. Można ją scharakteryzować jako odporne na korozję, ciągliwe, plastyczne i niemagnetyczne tworzywo. W wytwarzaniu blachy sprawdzają się także stopy miedzi, czyli mosiądz i brąz. Dzięki możliwości łatwej obróbki znajdują zastosowanie także w innych dziedzinach życia.
U producentów można nabyć także blachy z ołowiu. Materiał ten charakteryzuje się miękkością i plastycznością. Dzięki właściwościom antykorozyjnym jest doskonałym tworzywem do produkcji. Ponadto, przemysł metalurgiczny wykorzystuje do tego celu aluminium. Jest to materiał o niskiej gęstości i dużej plastyczności. Dzięki trwałości znajduje zastosowanie w produkcji maszyn lotniczych, samochodowych i kosmicznych.
Blachy są wytwarzane także, między innymi z molibdenu. Tworzywo to charakteryzuje się twardością i dużą temperaturą topnienia. Ze względu na jego żaroodporność i bardzo dobre przewodnictwo cieplne, stanowi materiał do wymagających zadań specjalistycznych. Jeśli chodzi o produkcję blachy, nie można pominąć tytanu. Jest to jeden z najtrwalszych metali kolorowych. Podobnie jak niektóre stopy stali jest odporny na rozciąganie, jednak jest też o prawie 40 procent od nich lżejszy. Do produkcji blach wykorzystuje się także wolfram oraz tak zwane nowe srebro.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana