Z jakich elementów składa się linia do produkcji pelletu?
Pellet to nowoczesny materiał opałowy, powstający ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych (najczęściej trocin) powstających w tartakach, stolarniach i zakładach drzewnych. Gotowy pellet sprzedawany jest w postaci niewielkich granulek pakowanych w worki, dzięki czemu bardzo wygodnie można nim palić zarówno w piecach, jak i w kominkach. Warto również podkreślić, że jest to paliwo bardzo kaloryczne, a dodatkowo ekologiczne, bo po spaleniu pozostawia bardzo małą ilość popiołu, i w przeciwieństwie do innych materiałów opałowych, emituje znikomą ilość szkodliwych gazów.
Elementy linii do produkcji pelletu
Produkcja pelletu jest zazwyczaj w pełni zautomatyzowana i przebiega z wykorzystaniem linii produkcyjnych pracujących w zamkniętym cyklu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy takiej linii i poszczególne etapy procesu produkcyjnego:
Wstępne rozdrobnienie surowca, aby uzyskać drobną frakcję, którą będzie łatwiej poddać dalszej obróbce, w tym wysuszeniu do uzyskania odpowiedniej wilgotności materiału wejściowego. Do rozdrabniania surowca na tym etapie służą najczęściej rębaki przemysłowe o dużej wydajności.
Oczyszczanie surowca z różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak kamienie, żwir, ziemia czy kawałki metalu, które wykonuje się najczęściej przy użyciu separatorów magnetycznych i pneumatycznych.
Ujednolicanie frakcji za pomocą młynów bijakowych, co pozwala na otrzymanie surowca wstępnego o optymalnej wielkości, który następnie podlega suszeniu.
Suszenie materiału wejściowego polega na transportowaniu surowca za pomocą przenośnika do suszarni, gdzie następuje proces jego suszenia. Etap ten przebiega całkowicie automatycznie i trwa tak długo, aż materiał osiągnie wilgotność nie wyższą niż 8–10%.
Odpowiednio wysuszone odpady drzewne ponownie trafiają do separatorów, a następnie do młyna bijakowego, który rozdrabnia je na jednorodną frakcję.
Tak przygotowany materiał jest transportowany do układu przygotowania materiału do granulacji, gdzie stabilizowana jest jego wilgotność i dozowane lepiszcze.
Granulacja pelletu jest jednym z końcowych etapów produkcji. Materiał ulega sprasowaniu i przeciskany jest przez matrycę znajdującą się w prasie granulującej. Uzyskany w ten sposób granulat jest schładzany w chłodnicy do pelletu, a następnie oczyszczany z pyłu i innych drobin za pomocą przesiewacza. Automatyczne pakowanie gotowego wyrobu do worków o gramaturze od 10 do 50 kg lub w tzw. BIG-BAGi
Gotowy produkt pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jego spalanie. W procesie produkcyjnym został odpowiednio ubity i utwardzony, co pozytywnie wpływa na jego wydajność. Wytwarzanie pelletu w automatycznych liniach produkcyjnych ma więc wiele zalet, w tym przede wszystkim pozwala na uzyskanie materiału opałowego o bardzo wysokiej jakości i kaloryczności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana