Wywóz szamba w świetle przepisów
W miastach i domach jednorodzinnych podłączonych do kanalizacji, odprowadzanie nieczystości w zasadzie nie zajmuje nam głowy. Jedyne, o czym musimy pamiętać to opłacenie rachunku za tę usługę. Najczęściej koszt jest doliczany do rachunku za wodę. Okazuje się jednak, że większość wolnostojących budynków na wsiach i w mniejszych miejscowościach nie ma takiej możliwości. Właściciele muszą więc na własną rękę zająć się niezbyt ładnie pachnącym problemem.
Szambo czy przydomowa oczyszczalnia
W takiej sytuacji wyjścia mamy właściwie tylko dwa: albo szambo, albo budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia będzie wymagała przede wszystkim doprowadzenia prądu i musimy mieć nieco większy teren, ponieważ oczyszczona woda jest rozsączana z powrotem go gruntu. Regularnie trzeba ją serwisować i dokonywać czynności umożliwiających jej prawidłowe funkcjonowanie.
Szambo jest rozwiązaniem prostszym i tańszym. Musimy tylko pamiętać o kilku ważnych rzeczach już na etapie budowy domu. Po pierwsze: wielkość szamba powinna być dostosowana do ilości mieszkańców budynku i produkowanych przez nich nieczystości. Zbyt mały zbiornik, będzie oznaczał konieczność częstszego jego opróżniania. Po drugie powinien być umieszczony w takim miejscu działki, gdzie zapach nie będzie bardzo przeszkadzał mieszkańcom. Jednocześnie musimy się zatroszczyć o to, aby wóz asenizacyjny, zwany potocznie szambiarką, miał łatwy dostęp do naszego szamba.
Przepisy dotyczące właścicieli przydomowych szamb
Jeśli jesteśmy właścicielami przydomowego szamba, musimy mieć świadomość, że istnieją przepisy, do których musimy się zastosować. Pierwsze pojawiają się już na etapie budowy i określają miejsce, w jakim na terenie działki zbiornik może się znajdować. Przede wszystkim trzeba będzie uwzględnić odległość od granicy działki i budynku, ale również i wielkość oraz głębokość zakopania szamba.
Zupełnie odrębna grupa przepisów dotyczy wywozu szamba. Pod żadnym pozorem nie wolno nam opróżniać czy wywozić szamba na własną rękę. W okolicy znajdziemy na pewno przynajmniej jedną firmę zajmującą się tym profesjonalnie. Podpisujemy z taką firmą umowę na wywóz szamba i kiedy zbiornik nam się zapełni wzywamy szambiarkę. W większości wypadków płacimy za każdorazowy wywóz. Warto przechowywać umowy i rachunki za wywóz szamba na wypadek kontroli.
A taka może się zawsze pojawić, ponieważ gminy mają obowiązek ewidencjonowania bezodpływowych zbiorników na nieczystości płynne.
Pamiętać musimy, że za niestosowanie się do tych przepisów dotyczących wywozu szamba może nam grozić wysoka grzywna. Zatem dla swojego dobra z przepisami tymi warto się zapoznać, a następnie się do nich stosować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana