Wywóz szamba. Co warto wiedzieć?
Opróżnianie i wywóz szamba jest niezbędne w funkcjonowaniu oczyszczalni bezodpływowych. Takie systemy charakteryzuje bieżące gromadzenie wszystkich nieczystości aż do poziomu, gdy należy je usunąć. Dzięki regularnemu wywozowi nie ma ryzyka wylania się szamba, a tym samym przedostania się ścieków do środowiska. Ważne jest jednak, aby wywóz wykonywały doświadczone osoby z użyciem profesjonalnego sprzętu. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o tym procesie.
Jak przebiega profesjonalny wywóz szamba?
Zbiornik bezodpływowy jest jednym z rozwiązań w sytuacji, gdy działka nie ma dostępu do okolicznej sieci wodno – kanalizacyjnej. Trzeba go jednak regularnie opróżniać, aby nie doszło do przelania nieczystości. Częstość wywozu szamba zależy przede wszystkim od ilości zużywanej wody w gospodarstwie – im większa, tym częściej trzeba opróżniać zbiornik.
Każdy właściciel szamba powinien wiedzieć, kiedy tak naprawdę powinno się zorganizować jego wywóz.
Eksperci z Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodno – Ściekowej Gea – Nova wyjaśniają:
Jednym ze sposobów na kontrolę wypełnienia szamba jest ocena wizualna, po zdjęciu żeliwnej pokrywy. Inną metodą jest montaż elektronicznego czujnika, który zasygnalizuje wysoki poziom nieczystości alarmem świetlnym lub dźwiękowym.
W momencie, gdy szambo zbliża się do maksymalnego poziomu, należy skontaktować się ze sprawdzoną firmą asenizacyjną. Pracownicy przyjadą na działkę specjalnym samochodem ciężarowym, dlatego warto wcześniej uporządkować dojazd do szamba i zabezpieczyć wrażliwe obiekty, takie jak małe drzewa i krzewy. Warto wiedzieć, że regularne opróżnianie szamba jest obowiązkiem właściciela posesji, a wywóz musi być potwierdzony zaświadczeniem z przedsiębiorstwa asenizacyjnego.
Co może się stać, jeśli szambo nie zostanie opróżnione?
Każdy, bezodpływowy zbiornik na nieczystości należy regularnie i dokładnie opróżniać. Jednym z powodów jest to, że w ściekach występuje ogrom groźnych bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli ścieki przelałyby się do środowiska, mogłyby spowodować poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i roślin – wnikając w okoliczną glebę. Na wywóz szamba warto zdecydować się również dlatego, że rozlane nieczystości są trudne do usunięcia.
Kolejnym powodem, dla którego opróżnianie szamba jest konieczne, są konsekwencje prawne. Właściciel działki, który w porę o to nie zadba, powinien liczyć się z wysokimi, wielokrotnymi karami finansowymi, a nawet aresztem. Ta zasada dotyczy również szamb, które są nieszczelne i niesprawne. Dla największej pewności i poczucia bezpieczeństwa warto podpisać umowę z firmą asenizacyjną, która każdorazowo wystawi zaświadczenie o wywozie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana