Wywóz odpadów budowlanych w świetle przepisów
Właśnie zrobiłeś remont i nie wiesz, co zrobić z ogromem odpadów budowlanych? A może prowadzisz firmę i ciągle nie jesteś pewien, jak możesz pozbyć się gruzu? Ta kwestia przysparza problemów wielu osobom. Niestety nieznajomość prawa może skutkować wysokimi karami. Przepisy ściśle określają, w jaki sposób trzeba wywozić odpady z budowy. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Opady budowlane – kwestie prawne
Wszelkie pozostałości po remontach, budowach, takie jak na przykład gruz, nie mogą być traktowane jak zwykłe śmieci, które pochodzą z gospodarstwa domowego. Ich specyfika wymaga tego, aby były utylizowane w zupełnie inny sposób.
Nie można ich wyrzucać do kontenerów, które znajdują się na ulicy czy osiedlu. Mówią o tym regulaminy spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Podmioty, które zarządzają nieruchomościami, mają podpisane umowy z firmami zajmującymi się wywozem śmieci. Bardzo rzadko obejmują one także wywóz gruzu. W związku z tym gruz będzie miesiącami zalegał przed budynkami lub zostanie wywieziony na koszt wszystkich mieszkańców.
O tym, jak należy składować odpady budowlane, mówi Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach. Zgodnie z nią, aby wyrzucić gruz, trzeba zastosować specjalne worki. Jeżeli istnieje konieczność pozbycia się jego większej ilości, należy zamówić kontenery.
„Przedsiębiorca czy osoba prywatna, która przeprowadza remont mieszkania, w żadnym razie nie może lekceważyć obowiązku wywozu pozostałości po materiałach budowlanych i gruzu. Przestrogą powinny być wysokie kary za niedopełnienie tego obowiązku. Mandat może wynosić jednorazowo nawet 500 zł” – mówi specjalista z firmy SELECTBUD.
Karze takiej będą podlegać również wszyscy, którzy podrzucą pozostałości po remoncie w inne, niedozwolone miejsce.
Jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi?
Oczywiście trudno poradzić sobie samemu z wywozem tego rodzaju odpadów – są one zazwyczaj bardzo ciężkie i mają nieforemny kształt. Dlatego zdecydowana większość osób korzysta z usług firm zajmujących się wynajmem kontenerów i utylizacją gruzu. Dodatkowo zawsze wydają one kartę przekazania odpadów, która potwierdza ich prawidłowe składowanie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż kontenery na odpady zostają dostarczone bezpośrednio we wskazane miejsce, a po zapełnieniu są odbierane.
Co jeszcze można zrobić ze śmieciami po remoncie?
Gruz to wbrew pozorom materiał, który można poddać recyklingowi. Pokruszone, oczyszczone kawałki betonu, cegieł, a nawet asfaltu po specjalnej obróbce nadają się do ponownego wykorzystania. Służą najczęściej do budowy mostów, dróg, a także fundamentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana