Wywóz gruzu i gabarytów – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat
Każdy generalny remont domu lub mieszkania łączy się z kwestią dużego sprzątania. Tynk skuty ze ścian, stare płytki z łazienki, a nawet wysłużone meble – to wszystko nie jest zaliczane do odpadów komunalnych, dlatego nie może zostać wyrzucone do przydomowego śmietnika.
Czasami spółdzielnia podstawia specjalne pojemniki, ale co zrobić, kiedy kontenerów po prostu nie ma? Jakie są inne sposoby na pozbycie się tego rodzaju odpadów? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Czym są gabaryty i czym jest gruz?
Warto wiedzieć, że gruz i gabaryty to nie są takie same odpady. Przynajmniej nie z punktu widzenia prawa i możliwości utylizacji tychże. Odpadami wielkogabarytowymi nazywamy meble, dywany, rowery i większe zabawki.
Do gruzu zaliczane jest wszystko, co jest odpadem pozostałym po remoncie i budowie. Mogą to być np. potłuczone pustaki i cegły, pokruszony tynk, dachówki, płytki i kafelki, a nawet materiały opakowaniowe jak worki po cemencie. Prawo budowlane klasyfikuje gruz na trzy grupy:
- Grupa pierwsza – są to odpady betonu, cegieł i ziemi.
- Grupa druga – są to zmieszane odpady z grupy pierwszej poszerzone o możliwość występowania ceramiki, terakoty i styropianu.
- Grupa trzecia – rozszerzenie grupy drugiej o obecność folii malarskiej, wiader, worków i innych pobocznych odpadów budowlanych.
Przeciętnemu Kowalskiemu wiedza, której grupy gruz posiada, jest przydatna przy wynajęciu kontenera na gruz. Ponieważ każdą grupę odpadów poremontowych, należy wywozić w specjalnie przystosowanym pojemniku, firma wypożyczająca kontener powinna wiedzieć, jaki pojemnik przysłać.
Sposoby na utylizację gruzu i odpadów wielkogabarytowych
Gruz i gabaryty to jedne z bardziej uciążliwych odpadów. Trzymane na posesji zajmują sporo miejsca i wyglądają nieestetycznie. Na szczęście, istnieją jednak proste metody pozbycia się problemu.
- Kontener na odpady, czyli wypożyczenie od firmy specjalnych pojemników na gruz lub gabaryty,
- Samodzielne wywiezienie gruzu do działających w każdej gminie punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Adresy punktów znajdują się na stronach internetowych Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy,
- Gruz nadaje się do recyklingu, dlatego na rynku funkcjonują firmy (lub osoby prywatne) chętnie go przyjmujące. Informacje o tym można znaleźć na miejscowych grupach internetowych lub osobiście przejechać się na teren, gdzie powstają nowe inwestycje budowlane.
- Nowe życie starych mebli, czyli przekazanie ich w kolejne ręce. Niemodna meblościanka czy sfatygowane krzesła chętnie przyjmowane są przez osoby, które potrzebują wyposażenia np.na działkę lub zajmują się renowacją zużytych mebli. Wystarczy dać ogłoszenie np. na lokalnym portalu i czekać na odzew osób, które we własnym zakresie przyjadą i odbiorą zalegające nam gabaryty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana