Wyposażenie nowoczesnego dygestorium
Dygestorium stanowi podstawowy element wyposażenia laboratorium – to urządzenie, którego zadaniem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodliwych substancji wykorzystywanych w pracach badawczych do przestrzeni pracowni. Z punktu widzenia konstrukcji, dygestorium laboratoryjne to częściowo przeszklona, wentylowana komora, odprowadzająca i eliminująca nagromadzone w niej pary i gazy oraz inne lotne, często toksyczne lub szkodliwe związki w taki sposób, aby nie przedostały się one do pomieszczeń, w których pracują ludzie. Daje możliwość bezpiecznego oraz ergonomicznego przeprowadzenia prac związanych z wykorzystaniem niebezpiecznych substancji, stosowanych w pracowniach analitycznych, badawczych i szkolnych.
Ze względu na przeznaczenie, można wyróżnić dygestoria laboratoryjne, chemiczne bądź szkolne. Ich podstawowa funkcja – ochrona przed „skutkami ubocznymi” badań, pozostaje podobna. Różnią się między sobą przede wszystkim materiałami, z których są wykonane oraz przeznaczeniem do różnego rodzaju prac. W pierwszym przypadku do wykończenia powierzchni wnętrza komory stosuje się ceramikę, polipropylen, stal szlachetną oraz kwasoodporną, zaś z punktu widzenia konstrukcji wyróżnia się modele laminowane i stalowe. Urządzenia przeznaczone do celów edukacyjnych dostosowuje się do indywidualnych wymagań oraz preferencji, stosując przede wszystkim dodatkowe przeszklenia ułatwiające obserwację prezentowanych prac i doświadczeń grupie uczniów bądź studentów.
Podstawowe elementy wyposażenia
Wszystkie sprzęty wykorzystywane w pracy laboratoryjnej powinny charakteryzować się określoną odpornością na czynniki mechaniczne, chemiczne i fizyczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku dygestoriów – materiały, z jakich są produkowane muszą być bardzo wytrzymałe, aby pozwolić na pracę z różnorodnymi chemikaliami. Urządzenia te są wyposażone w kilka podstawowych elementów, które wpisują się w wymienione wymogi:
· wyciąg chemiczny do odprowadzania oparów lekkich i ciężkich - odpowiednio górny, dolny - najczęściej szczelinowy,
· blaty i szafki podblatowe,
· zlewik ceramiczny,
· zawory wody i gazów oraz wylewki i króćce,
· gniazda elektryczne i oświetlenie
· stelaże do mocowania sprzętów i akcesoriów laboratoryjnych, takich jak np. zestawy destylacyjne itp.,
· instalacja sterowania oknem oraz automatyka.
Poszczególne elementy wyposażenia muszą być zabezpieczone w taki sposób, aby zapewnić zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę ich użytkowania.
Jak twierdzi pracownik firmy DCD LAB, producenta mebli laboratoryjnych: Blaty przeznaczone do dygestoriów często wykonuje się także z ceramiki czy polipropylenu lub stali szlachetnej. Niebagatelną rolę odgrywają również materiały, z których produkowane są szafki, w tym zwłaszcza specjalnie, dedykowane do tego celu, odporne na korozję zawiasy drzwiczek – odpowiadają one za brak lub obecność reakcji z różnorodnymi substancjami i tym samym trwałość oraz niezawodność zabudowy dygestorium.
W tych ostatnich mogą znajdować się najważniejsze przyrządy i sprzęt, dlatego niejednokrotnie podkreśla się znaczenie doboru odpowiednich mebli do warunków panujących podczas pracy naukowej, zwłaszcza rodzaju wykorzystywanych odczynników i ich właściwości.
Dodatkowe udogodnienia
Kolejnym, niezwykle ważnym elementem wyposażenia nowoczesnego dygestorium, który może mieć istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy jest automatyka sterowania wyciągiem powietrza oraz unoszenia i regulacji położenia okna przedniego. Okno to może być dodatkowo wyposażone w otwory techniczne i inspekcyjne, umożliwiające wprowadzenie różnego typu przewodów przy zamkniętym oknie.
Dodatkowo jako akcesoria pomocnicze można stosować kontenery laboratoryjne i mobilne stoliki. Zazwyczaj przeznacza się je do przechowywania probówek czy drobnych narzędzi. Kółka zamontowane w ich podstawie dają możliwość swobodnego przemieszczania ich w pomieszczeniu wraz z potrzebnymi przyrządami czy obiektami analizy. W zależności od potrzeby mogą to być również konstrukcje chemoodporne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana