Wykopy pod fundamenty. Jak prowadzić prace ziemne?
Przygotowanie odpowiednich fundamentów jest niezwykle ważne w przypadku każdej budowy. Zaplanowanie prac związanych z wykopem najlepiej zaplanować na początek kwietnia lub koniec października. Prace można wykonać samodzielnie, jednak zdecydowanie szybsze i wygodniejsze jest wynajęcie odpowiedniego sprzętu wraz z operatorem. Poznaj zatem więcej szczegółów.
Wykopy pod fundamenty – jak odpowiednio je przeprowadzić?
Przed rozpoczęciem prac związanych z wykopem fundamentów konieczne jest odpowiednie wytyczenie obrysu budynku. Jest to niezwykle istotne, ponieważ obrys musi być zgodny z planami projektowymi. Jest to praca wykonywana przez geodetę, po wcześniejszym przeprowadzeniu odpowiednich obliczeń. Kolejnym etapem jest przystąpienie do prac ziemnych. Należy pamiętać, że nie powinno to odbywać się podczas dni deszczowych. Mając na uwadze zmienność pogody, konieczne będzie przygotowanie odpowiedniej ilości grubej foli, która pozwoli na osłonięcie wykopów przed deszczem. Najlepiej, jeżeli prace ziemne wykonywane są przez zespół, który będzie następnie stawiał budynek.
Najwygodniejszym sposobem jest wynajęcie minikoparki wraz z operatorem. Wybieranie ziemi z zastosowaniem koparki zazwyczaj zajmuje jeden dzień, więc koszty wynajmu z obsługą są stosunkowo niskie. W przypadku, kiedy wykop pod fundament ma być głębszy, lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie koparki traktorowej – jej koszt jest jednak większy. Głębokość wykopów pod fundamenty uzależniona jest przede wszystkim od tego, jak osadzony będzie przyszły budynek. Określa to plan budynku.
Deskowanie fundamentów – czy jest konieczne?
Bardzo często zdarza się, że nie ma konieczności wykonywania deskowania fundamentu. W takim przypadku nie wyróżnia się podziału na ławy oraz ściany w fundamencie. Specjalista z firmy Inter-Styl S.C. Mariusz Sochaczewski, Katarzyna Sochaczewska zauważa: Wylewanie betonu jest w takiej sytuacji możliwe dopiero po odpowiednim zabezpieczeniu wykopu folią. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, należy pamiętać o zdecydowanie węższym wykopie fundamentów – dodatkowo musi być on idealnie równy, a jego ściany nie mogą się osuwać – dodaje.
Jak sprawdzić jakość wykopów wykonywanych pod fundament?
Wystąpienie jakichkolwiek nieprawidłowości podczas wykopów pod fundamenty może mieć ogromne znaczenie dla późniejszej funkcjonalności i wytrzymałości budynków. Dlatego po wykonaniu przez ekipę budowlaną wykopu konieczne jest sprawdzenie poprawności wykonania prac. Można skontrolować:
- Czy zachowane zostały odpowiednie kąty – w tym celu należy zmierzyć przekątne prostokątnych lub kwadratowych obrysów budowanego domu. Każda z przekątnych – w danej parze – powinna posiadać jednakową długość – w innym przypadku oznacza to, brak kątów prostych.
- Jaka jest dokładna głębokość wykopu – nie może być on większy lub mniejszy niż ten podany w planie budynku. Zbyt płytkie fundamenty mogą powodować w przyszłości ich pękanie, zaś głębsze wykopy mogą zbytnio zbliżać się do poziomu wód gruntowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana