Wykończenie domu. O czym należy pamiętać?
Postanowiliśmy w niniejszym artykule skupić się na wykończeniu pod klucz domów lub też mieszkań nowo wybudowanych, chociaż sprawy tu poruszane mogą w równym stopniu tyczyć się także starszych lokali wymagających kapitalnego remontu. Co więc należy rozumieć przez określenie „wykończenie domu” i o czym w związku z tym warto wiedzieć i pamiętać?
Stan surowy zamknięty to dopiero początek
O odpowiedź na nurtujące nas pytania dotyczące wykończenia domów poprosiliśmy fachowców z firmy TS-KONCEPT z miejscowości Niemce w pobliżu Lublina. Każda kompleksowa budowa nowoczesnego domu od podstaw to kilkuetapowa inwestycja, której ostatecznym zwieńczeniem jest jego meblowanie. Przyjmuje się, że postawienie domu w stanie surowym zamkniętym, czyli wzniesienie jego bryły, okrycie dachem i całkowite wykonanie stolarki zewnętrznej to około 40% wszystkich kosztów związanych z budową. Jak łatwo policzyć około 60% pozostałych kosztów pochłoną prace wykończeniowe. Jest to jednak tylko wyliczenie szacunkowe, ponieważ jego ostateczna wielkość zależy od rodzaju projektu, wielkości budynku, ilości i przeznaczenia pomieszczeń użytkowych oraz jakości materiałów. Należy też wiedzieć, że w poszczególnych regionach kraju, czy miejscowościach koszty robocizny mogą znacząco się od siebie różnić, co także należy wziąć pod uwagę przy liczeniu kosztów całego przedsięwzięcia.
Jakie zadania zaliczamy do prac wykończeniowych?
Na prace wykończeniowe domu składają się dwa etapy: tzw. prace deweloperskie oraz wykańczanie poszczególnych pomieszczeń. Etap pierwszy, a więc prace deweloperskie to:
- ocieplenie ścian i elewacji budynku,
- wykonanie tynków dekoracyjnych,
- wykonanie wszystkich instalacji,
- wybetonowanie posadzek,
- ocieplenie poddasza,
- podwieszenie sufitów,
- montaż parapetów i schodów.
Drugi etap wykończeniówki obejmuje prace w konkretnych pomieszczeniach, do których zaliczamy:
- wykonanie zabudowy kartonowo-gipsowej,
- tynkowanie ścian,
- układanie podłóg,
- położenie płytek,
- montaż grzejników,
- malowanie lub tapetowanie ścian i sufitów,
- montaż punktów oświetleniowych, wyłączników i gniazdek,
- zakup oraz montaż elementów wyposażenia łazienki i kuchni.
Do prac wykończeniowych domu możemy zaliczyć także prace związane z urządzaniem jego otoczenia, takie ja np. budowa przydomowej oczyszczalni ścieków czy położenie kostki bukowej lub chodnikowej, a także wykonanie architektury ogrodowej, w tym założenie trawników oraz posadzenie drzew i krzewów.
Podobne prace wykonuje się także w przypadku lokali już istniejących, wymagających kapitalnego remontu. Profesjonalne zaprojektowanie wnętrz takich lokali znacznie te prace przyśpieszy i ułatwi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana