Wyburzenia i rozbiórki. Czy te pojęcia to synonimy?
Laicy w dziedzinie budownictwa często mylnie uważają rozbiórkę budynku i jego wyburzenie za synonimy. Chociaż obie czynności mają za zadanie zlikwidować budowlę i są kategoryzowane jako roboty budowlane, występują między nimi kluczowe różnice. Jak odróżnić wyburzenie od rozbiórki?
Czym charakteryzuje się rozbiórka?
Termin rozbiórki jest znacznie starszy od wyburzania. W czasach, kiedy większość budowli była wykonana z drewna, można było rozebrać je na poszczególne elementy, nawet gołymi rękami. Pozostałe elementy można było wykorzystać ponownie. Dzisiaj również preferuje się rozbiórkę budynków, których pewne elementy, albo cała konstrukcja będzie użytkowana ponownie. Rozbierane budynki są przeważnie wykonane z drewna lub wymurowane na zaprawie wapiennej, wapienno – glinianej, albo cementowo – wapiennej.
Powołując się na słowa eksperta z firmy zajmującej się transportem materiałów sypkich i kruszyw, wykopami wielkopowierzchniowymi, wynajmem samochodów wywrotek i maszyn budowlanych, rozbiórkami i wyburzeniami budynków oraz budową domów i innych obiektów tanipiasek.pl:
Rozbiórką nazywamy demontaż i usunięcie z określonej przestrzeni konkretnego obiektu budowlanego. Jeśli likwidacji wymaga niewielki obiekt można podjąć się tego zadania na własną rękę. W przypadku, kiedy budowla cechuje się większymi gabarytami, zaleca się skorzystanie z wyspecjalizowanej firmy budowlanej.
Proces rozbiórki jest sformalizowany ustawą w prawie budowlanym. Każde działanie tego typu musi być prowadzone według precyzyjnego planu, a całość prac powinien nadzorować kierownik rozbiórki. Co więcej, wymaga się prowadzenia dziennika rozbiórki,
a także zabezpieczenia terenu, na którym odbywa się rozbiórka.
Jak wygląda wyburzenie budynku?
Firmy zajmujące się wyburzaniem budynków, dokonują destrukcji budynków o wiele bardziej efektownie, niż podczas rozbiórki. Wyburzanie stało się szybszą alternatywą dla czasochłonnej rozbiórki, która jest mało opłacalna w przypadku budynków zaprawianych cementem, betonem lub żel – betonem.
Do wyburzania budynków powszechnie stosuje się ładunki wybuchowe. Jednak, specyfikacja budynków i ich otoczenia nie zawsze pozwala na ich zastosowanie. Wtedy firmy budowlane korzystają z profesjonalnego sprzętu, np. koparek, ładowarek, kruszarek, nożyc do cięcia betonu lub młotów wyburzeniowych. Po zastosowaniu wyburzeniowych robót budowlanych, ponowne użycie niektórych materiałów jest niemożliwe, ale można odzyskać gruz, zbrojenia albo kawałki drewna.
Rozbiórka i wyburzenie, mimo iż mają czynniki wspólne, nie są wyrażeniami wymiennymi. Przed podjęciem decyzji, czy rozebrać czy wyburzyć budynek, warto skonsultować się ze specjalistą, który profesjonalnie wybierze najkorzystniejsze rozwiązanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana