Wybór zasobnika c.w.u. Na co zwrócić uwagę?
Budowa domu jednorodzinnego w lokalizacji oddalonej od miejskich sieci komunalnych wymaga zadbania o podgrzanie wody we własnym zakresie. Standardowym rozwiązaniem jest instalacja kotłowni z odpowiednim piecem grzewczym, który może też być wykorzystywany do podgrzewania wody użytkowej. Aby było to możliwe, trzeba go wyposażyć w zasobnik c.w.u. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Sposoby na podgrzanie wody w domu
Ciepła woda jest niezbędna w każdym domu. Pozwala na komfortowe zmywanie naczyń, sprzątanie czy utrzymanie higieny. Jej brak oznacza nie tylko niewygody, ale także konieczność jej podgrzewania na piecu za każdym razem, gdy jest potrzebna. Dlatego, budując dom jednorodzinny z własnym systemem centralnego ogrzewania, warto pomyśleć też o podgrzewaniu wody. Do dyspozycji są różne rozwiązania. Może to być przepływowy ogrzewacz wody z zasilaniem elektrycznym lub gazowym, bojler lub zbiornik c.w.u. współpracujący z piecem C.O. Wszystkie te rozwiązania oferuje firma Biawar, zajmująca się projektowaniem, produkcją, sprzedażą i montażem urządzeń. Każde nich ma swoje mocne i słabe strony, a wybór jest uzależniony od kilku czynników. To między innymi:
- dostęp do źródła zasilania,
- liczba domowników i ich styl życia,
- zapotrzebowanie na ciepłą wodę,
- możliwości finansowe.
W przypadku kilkuosobowej rodziny, która intensywnie korzysta z ciepłej wody, najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest piec z zasobnikiem.
Jakie cechy powinien mieć dobry zasobnik c.w.u.?
Pojęcie „dobry zasobnik c.w.u.” należy rozumieć subiektywnie – w odniesieniu do konkretnej rodziny i jej potrzeb oraz architektury i wielkości budynku. Model, który będzie doskonałym rozwiązaniem dla starszego małżeństwa, mieszkającego w domu o powierzchni do 60 m2 z pewnością nie zadowoli trzypokoleniowej rodziny w piętrowym budynku. Na poziom zużycia ciepłej wody wpływają też nawyki domowników (np. kąpiele w wannie lub prysznic) czy też prowadzenie działalności gospodarczej (np. usługi fryzjerskie czy kosmetyczne). W ujęciu ogólnym dobry zbiornik c.w.u. powinien zapewnić:
- strumień wody o natężeniu, które będzie odpowiednie do wykorzystywanych urządzeń (np. napełnianie wanny lub korzystanie z kilku źródeł jednocześnie),
- utrzymanie stałej temperatury wody (zakres temperatur, jakie można zaprogramować w zasobniku),
- szybkie nagrzewanie wody po opróżnieniu zasobnika (decyduje między innymi o ekonomicznym zużyciu medium i wpływa na jego koszt – im dłuższe oczekiwanie na nagrzanie wody, tym więcej jej trzeba wylać do kanalizacji),
- krótki czas dogrzewania podczas zużywania wody na bieżąco,
- optymalną pojemność zasobnika i jego właściwą moc grzewczą,
- minimalne straty postojowe (energia cieplna, która jest tracona przez ściany zewnętrzne zbiornika – przy odpowiedniej izolacji nie przekraczają one 2 kWh/dobę).
Wybór odpowiedniego zbiornika c.w.u. powinien być przemyślany. Niewłaściwe parametry urządzenia przyniosą konsekwencje w postaci wysokich kosztów eksploatacji lub obniżonego komfortu. Typowymi problemami w takich sytuacjach są np. zimna woda w kranie zaraz po jego odkreśleniu oraz konieczność jej „spuszczenia”, aż do uzyskania satysfakcjonującej temperatury. Zbiorniki wykonane z niewłaściwych materiałów lub źle izolowane będą również powodować szybkie stygnięcie zapasów wody. To z kolei oznacza wzrost kosztów poniesionych na jej ponowne ogrzanie. Kolejnym utrudnieniem może być obniżanie temperatury wody wówczas, gdy podczas brania natrysku przez domownika, druga osoba odkręci kran w kuchni. Warto też zwrócić uwagę na pionową lub poziomą orientację zbiornika, która warunkuje miejsce i sposób montażu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana