Wpływ zabawek na rozwój dziecka
Zabawa jest nie tylko formą spędzania czasu, ale również istotnym etapem w rozwoju każdego dziecka. Rozwija umiejętności i zdolności, a także umożliwia poznanie świata osób dorosłych. Najlepszym urozmaiceniem zabawy są właśnie zabawki. Rodzice muszą jednak mieć na uwadze to, że oczekiwania dziecka zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego wymagane jest dobieranie adekwatnych bodźców.
Zabawki dla najmłodszych dzieci
Dla niemowlaków najlepsze będą zawieszone nad łóżeczkiem różnobarwne zabawki i grzechotki. Dziecko będzie wodzić za nimi oczami i rączkami, co wpłynie na rozwój koordynacji wzrokowo ruchowej. Pierwsze zabawki przeważnie są w jednolitych, mocnych kolorach, ponieważ odgrywają dużą rolę w nauce rozróżniania barw u niemowląt. Roczne dziecko rozwija swoje zdolności manipulacyjne rąk poprzez plastikowe pudełka i figury, które należy wkładać w odpowiednie otwory. Zabawki mają ogromny wpływ na rozwój maluchów, jednak powinny one być dopasowane do etapu rozwojowego oraz zainteresowań. W przeciwnym wypadku dziecko nie będzie się nimi bawiło, przestanie je szanować i narazi rodziców na dodatkowe koszty.
Rozwój zmysłów oraz potrzeba bezpieczeństwa
Przez pierwsze dwa lata życia dzieci poznają świat poprzez dotyk, słuch, wzrok i smak, dlatego wybór zabawek powinien opierać się o wyrazistą fakturę, kontrastowe kolory, wydawane dźwięki, a także bezpieczeństwo przy wsadzaniu zabawek do buzi. Choć u dzieci zabawki mają wpływać przede wszystkim na rozwój ruchowy, to duże znaczenie odgrywają pluszowe misie, bowiem stwarzają poczucie bezpieczeństwa. Pracownik sklepu MaNusia w Warszawie dodaje: Okres do dwóch lat to także doskonały etap na zabawki sensoryczne, pierwsze klocki i układanki, bowiem w tym czasie następuje rozwój funkcji motorycznych, a także kształtowanie się rozwoju emocjonalnego.
Potrzeba aktywności intelektualnej
Powyżej trzech lat dzieci zaczynają utożsamiać się z otoczeniem i dlatego zaczynają naśladować rodziców oraz inne znane sobie osoby. Zabawki na ten okres wiekowy stają się bardziej zróżnicowane. Chłopcy bawią się samochodzikami, a dziewczynki lalkami czy zestawami gospodarstwa domowego. Z czasem dochodzi potrzeba społecznej akceptacji, co objawia się poprzez naśladowanie popularnych zawodów, jak np. zabawa w lekarza. Swoje zainteresowania dzieci rozwijają poprzez puzzle, gry edukacyjne i zręcznościowe, zabawki kreatywne, książeczki czy bardziej zaawansowane zestawy klocków. W ten sposób rozbudzają swoją aktywność intelektualną, rozwijają wyobraźnię oraz wzmacniają wytrwałość w przezwyciężaniu trudności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana