Wolne gotowanie jako sposób na delikatne mięso
Gotowanie mięsa to najczęściej wykorzystywana metoda do jego przygotowania. Dla wielu osób, przyrządzenie dobrze przyprawionego i soczystego, mięsnego dania nie jest łatwe. Dodatkowo kojarzy się to z długimi godzinami w kuchni. Metoda wolnego gotowania, chociaż z nazwy jest czasochłonna, jest to bardzo praktyczne wyjście. Zobacz, jak działa, jakie potrawy można przygotować i jakie ma zalety.
Metoda wolnego gotowania. Jak działa?
Slow cooking, a po polsku wolne gotowanie to metoda przygotowywania posiłków, która polega na gotowaniu w temperaturze poniżej punktu wrzenia wody. Jest to przedział 85-90 stopni Celsjusza. Koniecznym do tego urządzeniem jest wolnowar. Najczęściej w ten sposób przygotowuje się wyroby mięsne. Niska temperatura nie niszczy struktur mięsa, posiłek jest bardzo aromatyczny, a brak pary podczas gotowania sprawia, że cały smak pozostaje w środku. Wolne gotowanie daje czas przyprawom na przeniknięcie do środka. Dużym plusem jest to, że dzięki specjalnie przeznaczonym do tego garnkom wolno gotującym, nie trzeba stać w kuchni wiele godzin.
Co można przygotować metodą wolnego gotowania?
Dzięki metodzie slow cooking, mięso smakuje jak z najlepszej restauracji. Goście zaproszeni na obiad lub kolację, z pewnością będą zachwyceni mięsnym wyrobem i będą przekonani, że gospodyni stała w kuchni długie godziny. Wolnowar przygotuje wszystko za Ciebie, ale najpierw trzeba przygotować składniki do potrawy. Każdy rodzaj mięsa sprawdzi się doskonale przy wolnym gotowaniu. Popularnymi potrawami przygotowywanymi w ten sposób jest gulasz, bigos, potrawka, ryba, policzki wieprzowe, czy zupy gotowanie na mięsie np. rosół.
Na początku należy zarumienić mięso. Jeśli danie zawiera warzywa, to one powinny znaleźć się na dnie garnka, ponieważ gotują się wolniej. Przyprawy warto dodawać w dużej ilości, aby mięso nimi przesiąkło. Natomiast, należy ograniczać dodawanie wody, ponieważ ta nie wyparuje, w rezultacie, jeśli przesadzimy, potrawa może wyjść za rzadka. Mleczne i mączne produkty dodajemy na koniec gotowania. Takie mięsne dania są bardzo delikatne, mięsiste i soczyste.
Zalety wolno gotowanego mięsa
W wolnowarze możemy gotować praktycznie wszystko i jest to bardzo proste. Wystarczy przygotować składniki i wrzucić je do naczynia, ustawić odpowiednią temperaturę i nastawić zegarek. Mięsne dania z wolnowaru wyglądają profesjonalnie, a co najważniejsze doskonale smakują. Razem z mięsem możemy ugotować też warzywa, ryż i inne dodatki. Pożywienie zachowuje swoje właściwości odżywcze i nie przypala się. Specjalista z firmy Michna Food z Pelplina dodaje:
„Osobom, które nie posiadają specjalnego urządzenia do wolnego gotowania, proponujemy produkowane przez nas policzki wieprzowe w sosie, które są tworzone zgodnie z wieloletnią tradycją. To mięso jest nie tylko niezwykle smakowite i aromatyczne, ale przede wszystkim zdrowe. Policzki wieprzowe przygotowywane metodą gotowania wolnego są bazą do wielu pełnowartościowych dań”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana