Właściwości uszczelek grafitowych
Zapewne w każdym urządzeniu lub instalacji mających taką czy inną styczność z jakimś płynnym albo gazowym medium znajdziemy większą lub mniejszą ilość różnego rodzaju uszczelek. Rzecz dotyczy zarówno instalacji wodnych, ciepłowniczych, gazowych, paliwowych i wszelkich innych, jak też maszyn, silników, pomp i tak dalej. Uszczelki służą także do bardziej prozaicznych i prostych zastosowań; dzięki nim na przykład przez nasze okna i drzwi nie przenika zimne powietrze lub deszczówka.
Uszczelki grafitowe
Uszczelka uszczelce nie równa i nie każda może mieć zastosowanie w określonym miejscu. Wiemy przecież, że poszczególne materiały i substancje wywierają na siebie różny wpływ, więc by jakaś uszczelka mogła skutecznie spełniać swoje zadanie, to musi ona być chemicznie neutralna względem elementów i substancji, z którymi ma bezpośrednią styczność. W wielu sytuacjach uszczelka musi charakteryzować się także odpowiednią wytrzymałością mechaniczną na przykład na zgniatanie czy też rozciąganie lub cieplną na wysokie albo niskie temperatury.
Produkuje i wykorzystuje się całe mnóstwo typów uszczelek wykonywanych z najróżniejszych materiałów; najczęściej stosowane i najbardziej chyba znane to uszczelki gumowe, teflonowe i fibrowe oraz z wszelkiego rodzaju bezazbestowych płyt uszczelkarskich.
Przechodząc do zasadniczego tematu naszego artykułu, a mianowicie scharakteryzowania uszczelek grafitowych, posłużymy się wiedzą, którą na ten temat podzielili się z nami specjaliści z firmy HURTOWNIA LUBAWKA z miejscowości Chełmsko Śląskie.
Charakterystyka i zastosowanie uszczelek grafitowych
Grafit to jedna z kilku alotropowych, czyli różniących się od siebie strukturą krystaliczną, odmian węgla. Materiał ten spotykamy często pod postacią rdzeni w ołówkach do pisania lub jako szczotki w silnikach elektrycznych. Bardzo ważną rolę w wielu zastosowaniach przemysłowych spełniają grafitowe uszczelki. Szczególna konstrukcja tego produktu oraz fizykochemiczne właściwości samego grafitu umożliwiają tworzenie trwałych i niezawodnych uszczelnień wszędzie, gdzie mamy do czynienia z wysokimi temperaturami i przy zmieniających się obciążeniach poszczególnych połączeń. Uszczelki te wytwarza się z tafli grafitowych zbrojonych wewnątrz siatką wytwarzaną ze stalowej kwasoodpornej blachy. Ich najważniejszą cechą jest znakomita odporność na utlenianie się, co w połączeniu z możliwością nadawania im nie tylko płaskiego, lecz i zróżnicowanego w trzech wymiarach kształtu, czyni z nich uszczelki trwałe, odporne na wysokie temperatury i wręcz idealnie dopasowujące się do łączonych z sobą elementów.
Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, że uszczelki grafitowe nie muszą być wyłącznie produktami znormalizowanymi, można je bowiem wycinać w dowolnie wybranych grubościach i rozmiarach przy użyciu nowoczesnych ploterów. Usługi tego typu są między innymi świadczone przez wspomnianą już przez nas wcześniej firmę z Chełmska Śląskiego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana