Właściwości i zastosowanie spektrometru iskrowego
Spektrometry iskrowe to urządzenia optyczne, które służą do analizy metali, podczas której wykorzystują zjawisko jonizacji iskrowej. Urządzenia te są używane do kontroli jakości metali. Ich zadania to określenie składu chemicznego orz pełna analiza jakościowa wytwarzanych stopów. Mogą być stosowane do badania różnego typu stali, na przykład niskostopowych, nierdzewnych czy konstrukcyjnych. Dowiedz się więcej o ich właściwościach i zastosowaniu.
Sposób działania spektrometru
Optyczna spektrometria emisyjna, do której wykorzystywane są spektrometry iskrowe, wykorzystuje wzbudzenie w łuku lub w iskrze emisyjnej. Stosuje się ją do badania składu chemicznego prób metalicznych. Ta metoda badania jest szybka i prosta do przeprowadzenia. Jak wyjaśnia specjalista z firmy METIMEX - Laboratory Equipment, w przeciwieństwie do korzystania z prób chemicznych, zastosowanie spektrometru jest bezinwazyjne, dzięki czemu nie uszkadza próbki. Jego atutem jest także to, że nie wymaga czasochłonnych przygotowań.
Pomiary są wykonywane metodami parametrów fundamentalnych lub w sposób empiryczny. Niektóre spektrometry są wyposażone w biblioteki danych, które pozwalają przyporządkować skład próbki do konkretnego typu stopów. Za pomocą tych urządzeń poddaje się badaniu przede wszystkim:
- stale nierdzewne,
- stale niskostopowe,
- stale konstrukcyjne,
- stopy aluminium,
- stopy węgla,
- stopy brązu i inne.
Spektrometry pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnych wyników analizy wielopierwiastkowej, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle metalurgicznym – w produkcji surowców, odlewniach, w przetwórstwie metali, a także w branży motoryzacyjnej.
Rodzaje spektrometrów iskrowych
Podstawowy podział urządzeń obejmuje spektrometry stacjonarne i mobilne. Pierwszy typ znajduje zastosowanie w laboratoriach i na liniach produkcyjnych zakładów metalurgicznych. W zależności od zaawansowania technologicznego, sprzęt ten daje możliwość wykonywania różnego typu pomiarów o różnej precyzji. Spektrometry iskrowe mogą charakteryzować się bardzo dużą wydajnością przy zachowaniu niewielkiego rozmiaru. Niektóre urządzenia są wyposażone w sondę pomiarową, która pozwala na dostęp do nieforemnych i dużych próbek metali.
Zasada działania spektrometrów mobilnych jest taka sama jak w przypadku ich stacjonarnych odpowiedników. Sprzęt ten jest wyposażony w wózek, na którym można go wygodnie przemieszczać. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia pracę i pozwala na jej usprawnienie. Spektrometry przenośne umożliwiają pomiary w terenie, zachowując precyzję analiz wykonywanych w warunkach laboratoryjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana