Właściwości i zastosowanie schodów samonośnych
Schody są jednym z najważniejszych elementów, które mogą przesądzić o stylu całego wnętrza. Wybierając idealne schody należy rozważyć czy interesują nas wnętrza klasyczne czy nowoczesne – industrialne. W sytuacji, gdy chcemy odejść od klasycznych klatek schodowych na rzecz ciekawszych wizualnie rozwiązań, z pomocą przychodzi oferta schodów samonośnych. Co wyróżnia te schody?
Co to są schody samonośne?
Schody samonośne, w przeciwieństwie do schodów wspornikowych, nie potrzebują dodatkowych konstrukcji podtrzymujących (słupów żelbetowych), centralnego wsparcia czy mocowania w ścianach. Stabilność zapewniają im tylko dwa punkty podparcia t.j. strop na piętrze i podłoga, na której stoją – mówi specjalista z mieszczącej się w Szczecinie firmy Stolarnia Mieczysława Dominiaka „DOMSCHOD”.Schody samonośne mogą być wykonane ze stali lub z drewna: dębowego, sosnowego, jesionowego, bukowego i z klonu. Z barierką schodową, która może stanowić balustradę dla antresoli lub bez. Ich konstrukcja może być prosta lub nietypowa, zaprojektowana zgodnie z preferowaną przez klienta stylistyką. Oryginalne gięte schody samonośne nadają wnętrzu niepowtarzalny styl.
Zalety schodów samonośnych
Wybierając schody do domu należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich choćby jak przestrzeń konieczna do umieszczenia konstrukcji schodów, materiał czy styl, w jakim będą zbudowane. Chociaż schody samonośne najlepiej pasują do nowoczesnych wnętrz industrialnych, to ich elegancja, lekkość i konstrukcja sprawiają, że świetnie sprawdzają się w każdych wnętrzach. Najczęściej wymienianą zaletą tych schodów jest ta, że nie wymagają dodatkowego podparcia. Jednak, nie tylko ten czynnik powoduje, że schody samonośne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem stającym się numerem jeden w projektach domów. Wśród licznych zalet tego rodzaju konstrukcji jest to, że są dużo łatwiejsze do wykonania i montażu, niż tradycyjne schody. Zazwyczaj krótszy jest termin ich realizacji, w stosunku do klasycznych rozwiązań. To wszystko ma wpływa na niższe koszty ich wykonania. Ponadto nie wymagają przeprowadzenia gruntownego remontu w razie zmiany koncepcji stylu, w jakim urządzamy dom, ponieważ mogą być poprowadzone przy ścianie i spiralnie centralnie wprost do antresoli. Kolejną, a dla wielu, decydującą zaletą, która przesądza o wyborze schodów samonośnych jest wygląd ich odmiany zwanej dywanową. Niewiele funkcjonalnych elementów wystroju wnętrza robi tak zapierające dech wrażenie, jak wykonane z drewna schody, które wyglądają, jak spływający swobodnie po schodach dywan.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana