Właściwości i zastosowanie ciepłomierzy
Współczesne narzędzia do pomiaru zużycia ciepła charakteryzują się wysokim zaawansowaniem technologicznym, który umożliwia nie tylko mierzenie pobranej energii cieplnej, ale także jej dokładny monitoring i natychmiastowe reagowanie w sytuacjach awaryjnych. Dlatego ciepłomierze zaliczane są do kategorii urządzeń inteligentnych. Czym konkretnie są te urządzenia i jakie jest ich wykorzystanie?
Co to są ciepłomierze?
Ciepłomierze to elektroniczne urządzenia służące do pomiaru zużycia ciepła w obiektach użytkowych i mieszkalnych. Dane pochodzące z urządzenia stanowią podstawę do rozliczeń z dostawcą energii cieplnej.
Ciepłomierz składa się z następujących elementów:
przetwornik przepływu,
dwa czujniki temperatury,
elektroniczny przelicznik wskazujący.
Przetwornik przepływu, nazywany także przepływomierzem, służy do pomiaru strumienia masy lub objętości wody będącej nośnikiem energii. W ten sposób uzyskane wartości przekazywane są do przelicznika. Z kolei czujniki temperatury składają się z termistora – element pomiarowy przeważnie wykonany z platyny (wartość platyny wpływa na dokładność pomiaru czujnika).
Jakie są rodzaje ciepłomierzy?
Dostępne są trzy rodzaje przetworników przepływu, a zarazem – trzy rodzaje ciepłomierzy:
przetwornik (ciepłomierz) mechaniczny – zbudowany jest z wirnika, którego ruch inicjowany jest przez strumień wody;
przetwornik (ciepłomierz) ultradźwiękowy – zbudowany jest z dwóch ultradźwiękowych głowic, które mierzą objętość przepływającej wody. Głowice emitują dwa sygnały: jeden zgodny z kierunkiem przypływającej wody, drugi w kierunku przeciwnym. Przepływ i objętość wody obliczana jest na podstawie różnicy czasu, jaka wynika z rozchodzenia się sygnałów w obydwu kierunkach;
przetwornik (ciepłomierz) elektromagnetyczny – podstawą pomiaru jest różnica napięcia elektrycznego między elektrodami w wodzie.
Jakie jest zastosowanie ciepłomierzy?
Firma JP – INSTALACJE z Chorzowa specjalizuje się w sprzedaży i montażu instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych, w tym ciepłomierzy. Współczesne urządzenia projektowane są z wykorzystanie nowoczesnych technologii zapisu i transmisji danych niezbędnych do ich późniejszej interpretacji. Wśród podstawowych zastosowań tych urządzeń można wymienić m.in.:
monitoring zużycia energii cieplnej,
kontrola wysokości rachunków,
zdalny odczyt danych – funkcja ta umożliwia nie tylko odczyt w każdym czasie i miejscu, ale także montaż urządzenia w trudnodostępnych miejscach,
archiwizacja danych – zapamiętywanie odczytów zużycia energii z różnych okresów,
informują o sytuacjach awaryjnych, w tym diagnozują poprawność własnej pracy (np. o uszkodzeniu czujnika temperatury).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana