Właściwości cementów drogowych
Drogi powinny być budowane w taki sposób, by były w stanie przetrwać wiele lat intensywnej eksploatacji, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac naprawczych. Muszą więc powstawać z materiałów wysokiej jakości, między innymi odpowiedniego do ich produkcji cementu. Czytając ten artykuł dowiesz się, jakie właściwości musi mieć cement drogowy oraz poznasz zalety budowy dróg z jego wykorzystaniem.
Dlaczego wybrać cement?
Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę, że droga nie powstaje jedynie z cementu. Jest on bowiem swego rodzaju spoiwem używanym do produkcji betonu, który to dopiero tworzy drogę. Poprawną nazwą nie będzie więc droga cementowa, ale droga betonowa. Główną zaletą omawianych dróg jest trwałość, ponieważ mogą być one użytkowane kilka razy dłużej, niż ich asfaltowe odpowiedniki. Beton będzie idealnym wyborem do budowy dróg szybkiego ruchu, po których porusza się mnóstwo pojazdów o zróżnicowanych gabarytach. Uważa się, że nawierzchnia betonowa jest jaśniejsza od asfaltowej, co pozwala ograniczać koszty oświetlenia. Co prawda droga betonowa jest droższa w budowie, jednakże koszty eksploatacji są niższe, ze względu na brak konieczności częstych napraw. By jednak móc skorzystać ze wszystkich tych zalet, wykorzystywany cement powinien być pozyskiwany jedynie od sprawdzonych sprzedawców, na przykład Em Trade Development, którzy dbają o wysoką jakość oferowanych produktów.
Z jakiego cementu powstają drogi betonowe?
Wyróżniamy pięć podstawowych rodzajów cementu, jednakże tylko dwa z nich mogą zostać z powodzeniem wykorzystane, jako cement drogowy. Najlepszym wyborem jest cement portlandzki, czyli pierwszy ze wspomnianych rodzajów, oznaczany jako CEM I. Powstaje on głównie w wyniku połączenia gipsu z klinkierem cementowym, jednakże mogą występować również substancje dodatkowe. Klinkier jest to podstawowy budulec cementu, tworzony z rozdrobnionego wapnia z oczyszczoną gliną, które to muszą zostać zmielone, a następnie wypalone w piecu cementowym. Typ portlandzki możemy podzielić na trzy klasy wytrzymałościowe, a im wyższa klasa, tym większa odporność na ściskanie zaprawy. Dużą zaletą tego rodzaju cementu jest fakt, że nie ulega szybkim uszkodzeniom, nawet przy niskich temperaturach otoczenia. Jeśli poszukujemy cementu do utwardzenia drogi gruntowej, dobrym wyborem będzie cement portlandzki wieloskładnikowy, którego oznaczenie to TEM II. Powstaje on z uprzednio omówionego cementu portlandzkiego, jednakże dodawane są dodatkowe składniki, zmieniające nieco jego właściwości. By wybrany cement dobrze spełniał swoje zadanie, musi być zgodny z polskimi i europejskimi normami i oznaczeniami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana