Windy osobowe w betonowych szybach i stalowych konstrukcjach
Zapotrzebowanie na windy osobowe rośnie i to nie tylko dlatego, że budujemy coraz więcej bardzo wysokich budynków, szczególnie w miastach. Po prostu staramy się projektować różnego rodzaju obiekty w taki sposób, by zapewnić do nich dostęp wszystkim, także osobom o szczególnych potrzebach, w tym osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Skoncentrujmy się jednak na windach w budynkach wysokich.
Od czego zależy projekt windy?
W związku z tym, że windy kojarzą nam się głównie z bardzo wysokimi budynkami, skoncentrujmy się na temacie projektowania wind w takich właśnie obiektach. Możemy spotkać się z różnymi teoriami, np. że windy osobowe w betonowych szybach projektuje się z założenia w budynkach bardzo dużych w każdym wymiarze, a windy w konstrukcjach stalowych to rozwiązania dla budynków mniej masywnych. Inne tezy: windy w betonowych szybach są lepsze wewnątrz, a windy w konstrukcjach stalowych projektuje się na zewnątrz. Tak naprawdę to tylko dość ogólne założenia. Prawda jest taka, że przy dzisiejszych możliwościach (chodzi nam głównie o precyzyjne projektowanie konstrukcji z wykorzystaniem zaawansowanych programów), koncepcja windy zależy przede wszystkim od dwóch czynników. To wizja architekta oraz możliwości i chęci inwestora. Czynniki te są ze sobą rzecz jasna mocno powiązane.
Czy winda ma być wyłącznie funkcjonalna? - Nie zawsze
Winda to rodzaj dźwigu, ale inwestorowi nie zawsze zależy wyłącznie na jego funkcjonalności. Nowoczesna architektura lubi nas zaskakiwać. Przyglądając się zdjęciom różnych wysokich obiektów, możemy wypatrzeć np. takie, w których mamy windy w konstrukcjach stalowych, przeszklonych, które wyglądają tak, jakby sunęły po elewacji budynku. Gdyby inwestorowi zależało tylko na wybudowaniu obiektu o konkretnych parametrach (powiedzmy wprost: o konkretnym metrażu) i gdyby chciał inwestycję zrealizować najniższym kosztem, nie wybrałby takiego rozwiązania. Potwierdzają to dla nas przedstawiciele firmy AS-LIFT z Gdańska. Zaznaczmy przy tym jeszcze raz – mówimy o budynkach bardzo wysokich, w których z różnych względów lepiej projektować i realizować windy wewnętrzne, najczęściej w betonowych szybach. Jeśli jednak nie tylko funkcjonalność i koszty budowy są istotne, a szczególna koncepcja i estetyka konstrukcji, dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by budować windy panoramiczne nawet w potężnych wieżowcach. Panoramiczna winda w konstrukcji stalowej to mimo wszystko rozwiązanie bardziej praktyczne i opłacalne w budynkach niższych. Warto też dodać, że mówimy nie tylko o budynkach nowo wznoszonych, ale także starszych, które wymagają modernizacji i dopasowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana