Wierzyciele rzeczowi a postępowanie restrukturyzacyjne
![Wierzyciele rzeczowi a postępowanie restrukturyzacyjne Wierzyciele rzeczowi a postępowanie restrukturyzacyjne](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-140937-wierzyciele-rzeczowi-a-postepowanie-restrukturyzacyjne.jpg)
Wierzyciel rzeczowy jest osobą fizyczną lub prawną, która posiada konkretną rzecz należącą do majątku dłużnika jako zabezpieczenie swojej wierzytelności. Może być to biżuteria, nieruchomość, pojazd lub inne maszyny. W momencie, gdy dłużnik znajduje się w stanie niewypłacalności, wierzyciel rzeczowy może dochodzić się praw z danego przedmiotu. Jak wygląda jego sytuacja, gdy dłużnik rozpocznie windykację zadłużenia?
Udział wierzycieli rzeczowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu nie tylko wyprowadzenie dłużnika ze stanu niewypłacalności, lecz także zaspokojenie wierzycieli oraz ochronę ich słusznych praw. Na udział w procedurze mogą wyrazić zgodę osoby i podmioty, które udzieliły pożyczek zabezpieczonych rzeczowo. Jest to możliwe wtedy, gdy cena sprzedaży danego aktywa nie pokryje całości zobowiązania, jakie ma wobec nich dłużnik. Wierzytelności rzeczowe są nieobjęte układem, czyli nie podlegają ustalonym w układzie zasadom restrukturyzacji (np. umorzenie części zobowiązania lub rozłożenie płatności na raty). Dzięki temu taka wierzytelność może być dochodzona w pierwotnej wysokości.
Czy zawarcie układu jest opłacalne dla wierzycieli rzeczowych?
Jeśli jesteś wierzycielem rzeczowym, który zdecydował się na udział w postępowaniu restrukturyzacyjnym swojego dłużnika, przed zawarciem układu zasięgnij porady doświadczonych specjalistów z zakresu prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego. Możesz skonsultować się między innymi z kancelarią Legal Liability – zatrudnieni w niej prawnicy i ekonomiści ocenią, czy złożone Ci propozycje układowe są realne do wykonania przez dłużnika. W przypadkach, gdy założenia planu restrukturyzacyjnego są zbyt optymistyczne lub stan niewypłacalności przedsiębiorcy jest zbyt zaawansowany, lepszym wyborem będzie zaspokojenie się z przedmiotu zabezpieczenia. Brnięcie w niepewny układ może skończyć się tym, że procedura zakończy się fiaskiem.
Pamiętaj o tym, aby nie skreślać udziału w postępowaniu restrukturyzacyjnym dłużnika, ponieważ za sprawą zawarcia i wykonania układu wierzyciele zyskują wyższe zaspokojenie niż w postępowaniu upadłościowym. Ponadto zadłużony przedsiębiorca po wyjściu z kryzysu finansowego może pozostać Twoim kontrahentem. Dalsze korzystanie z usług dłużnika, który w toku restrukturyzacji usprawni swoją firmę szeregiem działań naprawczych, bywa opłacalne, dlatego warto wcześniej przeanalizować to pod względem ekonomicznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana