Wibrator do płytek – czym jest i do czego służy?
Wibrator do płytek to specjalistyczne urządzenie wykorzystywane bardzo często przy remontach dużych powierzchni remontowych. Ze względu na korzyści, jakie daj jego zastosowanie, jest bardzo chętnie stosowane przez przedsiębiorców, którym zależy na zmaksymalizowaniu efektywności pracy i uzyskaniu najbardziej satysfakcjonującego rezultatu wykończeniowego. Czym dokładnie jest to urządzenie i w jaki sposób można je wykorzystywać?
Co warto wiedzieć o metodzie wibracyjnej?
Wibrator do płytek to sprzęt służący do układania płytek metodą wibracyjną, zwaną również wibroprasowaniem. Chodzi o powierzchniowe wwibrowywanie płytek do świeżego podłoża (na zaprawie cementowej pokrytej warstwą szczepną). Następuje jednoczesne wiązanie jastrychu i materiału ceramicznego wraz z fugą. Daje to jednorodne i mocne wiązanie między podłożem a płytkami. Ceramiczny materiał zespala się z podkładem na całym obszarze. Daje to gwarancję uzyskania równej powierzchni oraz precyzyjnego przylegania płytek do zaprawy. Do równomiernego podsadzenia płytek wymagana jest zaprawa o grubości przynajmniej 5 cm. Z kolei układane płytki mają grubość przynajmniej 12 mm. Tę metodę stosuje się zwłaszcza w przypadku obiektów przemysłowych, np. hal magazynowych. Dlaczego akurat tam? Jak wyjaśnia ekspert ze sklepu Glazurnik-Narzędzia:Ze względu na częsty ruch pieszy i transport ciężkich elementów, posadzki w obiektach przemysłowych muszą spełniać kryterium najwyższej wytrzymałości i cechować się najwyższą jakością wykonania. Taki efekt to zasługa nie tylko samych płytek, ale również sposobu ich układania. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się właśnie metoda wibracyjna, wykorzystująca wibratory do płytek.
Wykorzystanie wibratorów do płytek – o czym trzeba pamiętać?
Przed podjęciem działań warto najpierw ustalić ostateczny poziom posadzki. Idealna wysokość konstrukcyjna powinna wynosić ok. 60-70 mm. Przy układaniu wibracyjnym na zabrudzonym lub starym podłożu stosuje się dodatkowo tzw. warstwę ślizgową, wykonaną z folii. Aby uniknąć uszkodzenia podłogi, warto zadbać o to, by krawędzie płytek stykały się ze sobą w jak najmniejszym stopniu. W takim przypadku oczywiście udział fug w posadzce jest zdecydowanie mniejszy w porównaniu z układaniem metodą tradycyjną.Dlaczego warto zainwestować w wibrator do płytek?
Układanie płytek metodą wibracyjną pozwala na szybkie i sprawne ułożenie dużej powierzchni, co znacząco skraca czas potrzebny do sfinalizowania inwestycji budowlanej. Ponadto technologia wykorzystująca wibrator do płytek przyczynia się do tego, że znika problem odspajania się płytek i powstawania uszkodzeń. Uzyskuje się jednolitą płaszczyznę o wysokiej obciążalności. Jest to krótkotrwały proces, który gwarantuje najwyższą efektywność układania – nawet do 200 m 2 kompletnej posadzki dziennie. Metoda wibroprasowania jest więc niezastąpiona podczas remontów o krótkim czasie realizacji. Wibroprasowanie umożliwia ponadto pełne wykorzystanie parametrów technicznych wysokowartościowych materiałów ceramicznych.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana