Wczesne wspomaganie rozwoju. Na czym to polega?
Wczesne wspomaganie rozwoju, czyli WWR, to bezpłatne zajęcia dedykowane dzieciom z różnego typu zaburzeniami rozwojowymi. Prowadzą je wykwalifikowani psychologowie, pedagodzy, logopedzi i fizjoterapeuci. To nieodzowna pomoc dla najmłodszych, którzy borykają się z problemami umysłowo-ruchowymi. Jakie dzieci mogą skorzystać z WWE i na czym dokładnie polega taka terapia?
Bezpłatne wspomaganie terapeutyczne przysługuje dzieciom, u których zdiagnozowano nieprawidłowości w rozwoju. Obejmuje ono małe dzieci, które nie podjęły jeszcze nauki w szkole podstawowej.
Na czym polega wczesne wspomaganie rozwoju dzieci?
To wszelkie aktywności, których celem jest pobudzanie rozwoju psychoruchowego i społecznego dziecka. Działania WWR mogą przynieść bardzo satysfakcjonujące skutki, o ile oczywiście przeprowadza się je regularnie. Im wcześniej wdrożona terapia, tym lepsze efekty. Jak wyjaśnia ekspert z Fundacji Meritum:
Dokładny przebieg zajęć uzależniony jest oczywiście od indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Jeśli pociecha boryka się z problemami ruchowymi, specjalista z pewnością przeprowadzi z nią fizyczne ćwiczenia usprawniające. Dzieci z zaburzeniami mowy oddaje się „pod skrzydła” logopedy.
Formuła zajęć również jest zróżnicowana. Mogą być prowadzone albo w 2-3 osobowych grupach albo indywidualnie. Miesięcznie dziecko zyskuje 4-8 godzin wartościowego treningu rozwojowego.
Jakie dzieci mogą poddać się wczesnemu wspomaganiu rozwoju?
WWR jest opracowywane głównie z myślą o dzieciach, które:
cierpią na uszkodzenia wzroku lub słuchu,
borykają się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
mają problem z prawidłowym poruszaniem się lub z koordynacją ruchową,
mają ogólne problemy rozwojowe,
mają niepełnosprawność umysłową,
mają trudności z rozwiązywaniem zagadek i graniem w gry edukacyjne, z którymi bez problemu radzą sobie ich rówieśnicy.
Jeśli więc zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka, warto zadziałać zawczasu.
Jakie wymogi formalne trzeba spełnić?
Z pewnością zastanawiasz się, czy Twoje dziecko spełnia warunki uczestniczenia w zajęciach WWR. Warto wiedzieć o tym, że wczesnym wspomaganiem rozwoju może być objęte każde dziecko od chwili wykrycia nieprawidłowości do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej. W tym celu należy jednak spełnić kilka wymogów formalnych. Bezpłatne wsparcie terapeutyczne dla dzieci od urodzenia do podjęcia nauki w szkole jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Z kolei zasady przebiegu samych zajęć określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.
Korzyści dla dziecka i dla rodziców
Właściwie przeprowadzona terapia WWR przyniesie korzyści nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Jako opiekun dziecka otrzymasz bowiem kompleksową psychoedukację – dowiesz się, skąd biorą się problemy rozwojowe Twojej pociechy oraz jak można je niwelować. Ponadto zyskasz umiejętności z zakresu interpretowania i poprawnego reagowania na zachowania dziecka. Specjalista podpowie Ci również, w jaki sposób stworzyć najbardziej dogodne dla malucha warunki domowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana