W jakich sytuacjach jest konieczna wymiana szyby samochodowej?
Szyby samochodowe muszą zapewniać kierowcy idealną widoczność warunków na drodze oraz skutecznie chronić przed wiatrem, deszczem i innymi warunkami atmosferycznymi. Nawet drobne pęknięcia i zarysowania mogą wpłynąć na trwałość szyby, nie mówiąc już o poważniejszych usterkach. Czasami wystarczy jej regeneracja, ale w wielu przypadkach konieczna jest wymiana całej szyby samochodowej.
Dlaczego szybka regeneracja szyby samochodowej jest ważna?
Niewłaściwe odmrażanie, opady gradu, czy odprysk kamyczka podczas jazdy – wszystkie te sytuacje i wiele innych mogą spowodować, że na szybie samochodowej powstaną rysy lub drobne pęknięcia. Mają one znaczący wpływ na wytrzymałość pojazdu, a w tym bezpieczeństwo pasażerów. Zlekceważone uszkodzenia mogą szybko się namnażać i doprowadzić do takiego momentu, kiedy sama regeneracja szyby nie będzie możliwa i konieczna będzie całkowita wymiana. Właśnie dlatego, jeśli powstanie nawet najmniejsze pęknięcie należy udać się do warsztatu w celu jego usunięcia. Usuwanie odprysków i rys odbywa się poprzez polerowanie za pomocą specjalistycznych narzędzi i wymaga wiedzy i doświadczenia. Nie powinno się próbować regenerować szyby samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia, czego skutkiem również będzie konieczność jej wymiany.
Kiedy wymienić szybę w samochodzie?
Wymiana szyby samochodowej jest znacznie droższa niż jej regeneracja. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców zwleka z udaniem się do warsztatu samochodowego. Warto jednak pamiętać, że jazda z uszkodzoną szybą jest karalna i stwarza niebezpieczeństwo. Szyba w aucie musi być wymieniona, gdy pęknięcie lub zarysowanie ma więcej niż 5-20 mm średnicy lub jest dłuższe niż 20 cm. Ekspert z warsztatu samochodowego JK Auto Szyby z Nowego Sącza mówi:
„Nawet jeśli pęknięcie jest niewielkie, ale znajduje się w polu widzenia kierowcy lub na krawędzi szyby, zamiast regeneracji, konieczna będzie jej wymiana. Wskazaniem do tego jest także zbyt duża liczba zarysowań i odprysków, ich bliskie położenie, zawilgocenie, lub zabrudzenie”.
Jak przebiega wymiana szyby samochodowej?
Do usunięcia i montażu nowej szyby samochodowej, warto wybrać warsztat samochodowy specjalizujący się w tego typu usługach. Dzięki temu mamy pewność, że nowa szyba będzie kompatybilna z modelem samochodu, nieużywana, spełniała najważniejsze standardy bezpieczeństwa i otrzymamy na nią gwarancję.
Wymiana szyby samochodowej rozpoczyna się od zdjęcia wycieraczek, uszczelek oraz klipsów. Zniszczone szkło usuwa się przy pomocy specjalnych narzędzi m.in. noża oraz przyssawek. Zanim do auta zamontuje się nowy egzemplarz, konieczne jest wyczyszczenie okolic drzwi lub maski ze starego kleju, lub innych zanieczyszczeń. W kolejnym kroku fachowcy pokrywają klejem powierzchnię drzwi lub maski, do której następnie trzeba idealnie dopasować nową szybę. Klej nie wiąże się od razu tylko przez kilka następnych dni, dlatego trzeba ostrożnie użytkować auto. Nie powinno się parkować na nierównych powierzchniach, czyścić samochodu za pomocą myjki ciśnieniowej, uważać na progach zwalniających i ostrożnie zamykać drzwi
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana