W jakich przypadkach warto zdecydować się na hirudoterapię?
Hirudoterapia, czyli niekonwencjonalny sposób leczenia z zastosowaniem pijawek, to skuteczny sposób na zmniejszenie, a nawet wyeliminowanie wielu problemów zdrowotnych. Za pomocą tej metody można także łatwo zmniejszyć dolegliwości bólowe i obrzęki. Jak dokładnie przebiega terapia z wykorzystaniem pijawek lekarskich i na co pomaga? Odpowiadamy w artykule.
Na czym polega hirudoterapia?
Hirudoterapia to jedna z metod medycyny niekonwencjonalnej, która polega na zastosowaniu żywych organizmów (pewnych gatunków pijawek) w cechach leczniczych. Niegdyś uważano, że pijawki pomagają wydalić z organizmu zanieczyszczoną krew. Dziś, po wielu latach praktykowania tej terapii i licznych badaniach, wiadomo, że dobroczynny wpływ na zdrowie ma substancja zawarta w ślinie pijawek – hirudyna. Enzymy w tym związku wykazują działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i zmniejszające krzepliwość krwi. Dodatkowo, udowodniono, że hirudyna działa przeciwbólowo i pomaga wyrównać ciśnienie krwi. Podczas zabiegu pijawki wczepiają się w skórę przy użyciu otworu gębowego. Chociaż brzmi to dość inwazyjnie, procedura jest całkowicie bezbolesna.
W jakich sytuacjach hirudoterapia może być pomocna?
Hirudoterapia ma wiele zastosowań terapeutycznych. Wśród najważniejszych wskazań do stosowanie tej metody można wymienić m.in.:
cukrzycę,
nadciśnienie tętnicze,
bóle głowy,
alergie,
owrzodzenia żołądka i dwunastnicy,
podwyższony poziom cholesterolu,
schorzenia układu moczowo-płciowego.
Poza tym, pijawki lecznicze mogą okazać się pomocne na wiele innych chorób, którym towarzyszy ból, stany zapalne czy obrzęki. W Szczecinie na zabieg hirudoterapii można się umówić w gabinecie medycyny naturalnej Fizjo Nature.
Przeciwwskazania
Terapia z wykorzystaniem pijawek, podobnie jak konwencjonalne zabiegi medyczne, nie jest zaleca w każdym przypadku. Nie należy wykonywać hirudoterapii u kobiet w ciąży i menstruujących. Innymi przeciwwskazaniami są też stany niedożywienia, anemia, zakażenie wirusem HIV, gruźlica czy gorączka. Hirudoterapia może być niebezpieczna w przypadku, gdy pacjent przyjmuje wiele różnych środków farmaceutycznych, a w szczególności leki powodujące rozrzedzenie krwi, ma skłonność do krwawień lub jest uczulony na proteiny. Nie wolno też stosowanie pijawek u dzieci poniżej 10 roku życia i osób cierpiących na nadżerkowego zapalenia śluzówki żołądka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana