W jaki sposób zapewnić dokładność wyników ważenia?
Wagi używane są zarówno w celach przemysłowych, handlowych, jak i laboratoryjnych. Korzysta z nich wiele gałęzi gospodarki. Aby jednak spełniały swoje funkcje, muszą ważyć w sposób precyzyjny. Jak zatem zapewnić dokładność wyników ważenia? Czy wzorcowanie wagi i adiustacja mogą w tym pomóc? Można to zrobić samemu, czy jednak trzeba to zlecić specjalistom? Wyjaśniamy te kwestie szczegółowo w artykule.
Pierwszy sposób: wzorcowanie i adiustacja
Wzorcowanie wagi to czynność, którą należy co jakiś czas wykonać, szczególnie w odniesieniu do wag używanych w przemyśle i handlu, gdzie precyzja pomiarów jest niezwykle istotna. Międzynarodowy słownik terminów metrologii (VIM) definiuje wzorcowanie wagi jako: „działanie, które w określonych warunkach, w pierwszym kroku ustala zależność pomiędzy odwzorowywanymi przez wzorzec pomiarowy wartościami wraz z ich niepewnościami pomiaru, a odpowiadającymi im wskazaniami wraz z ich niepewnościami, a w drugim kroku wykorzystuje tę informację do ustalenia zależności pozwalającej uzyskać wynik pomiaru na podstawie wskazania”. Jednym słowem, za pomocą wzorców masy ustala się, czy waga popełnia duże błędy pomiarowe. Wzorcowanie to de facto udokumentowanie działania wagi. Gdy już go dokonamy i dysponujemy wynikami analizy, to możemy przystąpić do adiustacji, która to stanowi szereg działań naprawczych prowadzących do wyregulowania wagi, jeżeli oczywiście stwierdzono, że zakres błędów pomiarowych przekracza dopuszczalną normę.
Drugi sposób: rutynowe testy na własną rękę
Wzorcowania i adiustację należy zlecić autoryzowanym serwisantom takim, jak Tamtron Polska, którzy dysponują certyfikowanym laboratorium wzorcującym i mogą się poszczycić wieloletnim doświadczeniem w naprawianiu wag. Ale to nie oznacza, że pewnych czynności sprawdzających nie można wykonać we własnym zakresie. Rutynowe testy przeprowadzane przez użytkowników mogą zagwarantować odpowiednio szybkie znalezienie możliwej niezgodności pomiarowej wagi. Wykonywane regularnie mogą uchronić przed poważniejszymi usterkami wagi, a co za tym idzie większymi stratami finansowymi przedsiębiorcy, który w tej sytuacji musiałby ponieść duże koszty naprawy. Należy zarazem mieć świadomość, że rutynowe testy nie zastąpią profesjonalnego wzorcowania i kalibracji, a powinny być jedynie ich uzupełnieniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana