W jaki sposób wykorzystuje się pręty spawalnicze?
Pręty spawalnicze podobnie jak elektrody i druty są często stosowane podczas spawania. Spełniają one taką samą rolę jak wspomniane elektrody i druty, czyli służą jako materiał do wykonania spoiny, łączącej spawane elementy. Spawanie z wykorzystaniem prętów spawalniczych pozwala łączyć metale żelazne oraz nieżelazne m.in. żeliwo, stal, aluminium, miedź, czy tytan. Sprawdźmy zatem w jakich sytuacjach pręty spawalnicze są najczęściej wykorzystywane?
Jakie są zalety prętów spawalniczych?
Najważniejszą zaletą prętów spawalniczych jest fakt, że mogą być z powodzeniem stosowane we wszystkich technikach spawania, a tych jest kilka. Dwie najpopularniejsze to technologia łukowa i gazowa. Pierwsza polega na rozgrzaniu spawanych materiałów przy użyciu łuku elektrycznego. Druga do tego celu wykorzystuje płomień powstały w procesie spalania gazu spawalniczego. Obojętnie którą technikę stosujemy, zawsze następuje częściowe stopienie łączonych materiałów wraz z prętem spawalniczym, który z kolei łączy się ze spawanymi elementami w tzw. jeziorku spawalniczym.
Rezultatem powyższego procesu jest powstanie spoiny. Ta powinna być jednolita i pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń. Aby uzyskać taki efekt, trzeba stosować pręty spawalnicze najwyższej jakości np. produkowane przez firmę Stalko z Sosnowca, która oferuje szeroką gamę drutów i prętów metalowych. Wyroby te są wytwarzane z wysokiej klasy surowców, a poprzez różne techniki obróbki cechują się doskonałymi parametrami technicznymi i roboczymi.
Kiedy najczęściej stosuje się pręty spawalnicze?
Chociaż prętów spawalniczych można z powodzeniem używać we wszystkich metodach spawania, a także łączenia większości metali żelaznych oraz nieżelaznych, to najczęściej są wykorzystywane w technologii TIG, gdzie dodatkowo stosuje się elektrodę nietopliwą. Zadaniem elektrody jest wytworzenie łuku elektrycznego. Natomiast źródło spoiwa stanowi drut lub pręt ciągniony spawalniczy, których topienie odbywa się zazwyczaj w osłonie gazowej.
Wytworzenie ochronnej atmosfery gazowej jest konieczne dla odizolowania miejsca spawu od powietrza oraz wszelkich obecnych w nim zanieczyszczeń, mogących negatywnie oddziaływać na jakość i trwałość łączenia. Do tego celu używa się gazów m.in. argonu, helu, a także ich mieszanki. Gazy te charakteryzują się obojętnością chemiczną. Dzięki temu nie wchodzą w reakcję ze spawanym metalem, a to z kolei gwarantuje mocny trwały spaw pozbawiony zanieczyszczeń, które mogłyby osłabić jego strukturę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana