W jaki sposób wkładki ortopedyczne wspomagają postawę?
Wkładki ortopedyczne są znane z leczenia wad ortopedycznych stóp. Wiele osób nosi je, by zwiększyć komfort podczas aktywnego wypoczynku lub w trakcie długich pieszych wycieczek. Nikogo nie trzeba przekonywać o dobroczynnym działaniu wkładek na ułożenie stopy tak, by ta mniej się męczyła. Ale czy wkładki ortopedyczne i prawidłowo ustawiona stopa mogą mieć wpływ na górne partie ciała i poprawić postawę?
Jak działają wkładki ortopedyczne?
Wkładki ortopedyczne to elementy umieszczane w środku obuwia, których zadaniem jest poprawa ułożenia stopy oraz korekcja wad takich, jak płaskostopie lub stopa wydrążona. Do ich zaprojektowania niezbędna jest szeroka wiedza medyczna z zakresu fizjoterapii i ortopedii. Umieszczenie wkładki ortopedycznej w bucie ma sprawić, że stopa będzie poprawnie ustawiona, a ciężar ciała rozłoży się równomiernie. Odpowiednie rozłożenie ciężaru poprawia pracę stawów i zapewnia prawidłową postawę. Jak to możliwe? Wystarczy wyobrazić sobie, jak nienaturalne ułożenie stopy wpływa na ludzkie ciało. Świetnym tego zobrazowaniem są wysokie szpilki. Chodzenie w nich obciąża przednią część stopy. Znacząca część kobiet po długotrwałym noszeniu wysokich obcasów narzeka na ból pleców, kolan i oczywiście stóp. Nosząc szpilki, wiele kobiet zaczyna się także garbić.
Wkładki ortopedyczne, aby dobrze spełniały swoją rolę, muszą zostać dopasowane indywidualnie. Ich odpowiedni dobór jest poprzedzony badaniem. Należy na nie zabrać buty, w których będą umieszczone. Bez właściwego pomiaru i dopasowania do buta oraz stopy nie będą do niej dobrze przylegać, a jest to kluczowe, by stopa mogła być poprawnie i zdrowo ułożona.
Specjaliści ze sklepu ortopedycznego MB Medica podkreślają, że jedynie idealnie dopasowana wkładka będzie korygowała postawę ciała i wspomagała leczenie wad ortopedycznych.
Kiedy powinno się nosić wkładki ortopedyczne?
Wkładki ortopedyczne pomagają redukować ból w biodrach, stawach kolanowych i kręgosłupie. Są niezbędne podczas leczenia wad ortopedycznych stóp takich, jak:
- płaskostopie,
- stopa wydrążona,
- paluchy koślawe,
- przeciążenie śródstopia,
- stopa reumatoidalna i wiele więcej.
Wkładki polecane są także osobom po przebytych zabiegach operacyjnych oraz aktywnym fizycznie, gdyż zwiększają komfort poruszania się i są świetnym amortyzatorem. Niestety szeroki wybór dostępnych na rynku wkładek może wprowadzić kupującego w błąd, czego skutkiem będzie zakup produktu niskiej jakości. Należy pamiętać, że wkładki ortopedyczne są wyrobem medycznym i żaden gotowy produkt niedopasowany indywidualnie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wkładki ortopedyczne na wymiar należy kupować w sklepach medycznych z odpowiednimi certyfikatami świadczącymi o rzetelności. Warto zapytać, czy sklep posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana