W jaki sposób ultradźwięki pomagają odstraszać owady?
Uporczywe owady to prawdziwa zmora. Jest to szczególnie uciążliwe latem, gdy częściej otwiera się okna oraz drzwi tarasowe, a przecież moskitiery lub środki chemiczne nie zawsze zdają egzamin. Nic dziwnego, że wiele osób poszukuje alternatywnych sposobów na radzenie sobie z tym problemem, a jednym z nich są ultradźwiękowe odstraszacze owadów. Czy faktycznie działają?
Ultradźwięki a insekty
Okazuje się, że ultradźwięki są bardzo skuteczne w walce z uporczywymi owadami – co najmniej tak, jak metody mechaniczne lub chemiczne. Działa to w ten sposób, że fale ultradźwiękowe atakują system słuchowy oraz nerwowy nieprzyjaznych „intruzów”.
Fale o orientacyjnej częstotliwości 20-40 kHz są praktycznie niesłyszalne dla ludzi, a u insektów wywołują dyskomfort. Efekt? Owady nie będą chciały przebywać w pobliżu miejsca, w którym dźwięk jest emitowany.
Odstraszacz ultradźwiękowy można wykorzystywać między innymi przeciwko:
- pająkom,
- muchom,
- komarom,
- mrówkom,
- molom.
Niekiedy w ten sposób odstrasza się także gryzonie będące szkodnikami.
Ultradźwiękowy odstraszacz owadów – dlaczego warto?
Czemu warto kupować taki sprzęt? Na pewno przemawia za nim uniwersalność zastosowania, ponieważ niewielka konstrukcja pozwala na wykorzystanie nawet na ograniczonych przestrzeniach.
Zdania co do skuteczności działania takich urządzeń są zróżnicowane, bo wiele zależy od regionu, w jakim występują owady, od pory dnia, od rodzaju innych zastosowanych zabezpieczeń przeciw insektom itd. Na pewno warto wypróbować ten sposób samodzielnie, a kluczem do sukcesu będzie w zaopatrzenie się w sprzęt u zaufanego dostawcy, na przykład w sklepie Allneo.
Z pewnością ogromną zaletą wspomnianych urządzeń jest to, że są one ekologiczną alternatywą dla chemicznych i często szkodliwych dla środowiska preparatów. Są one nie zawsze są skuteczne, a bywają kosztowne – zwłaszcza gdy trzeba wyposażyć się w co najmniej kilka opakowań na sezon. Inaczej jest z ultradźwiękowym odstraszaczem, który nie szkodzi zdrowiu ludzi i zwierząt domowych, nie powoduje zanieczyszczeń i nie trzeba go wymieniać co kilka miesięcy.
Kolejnym plusem odstraszacza ultradźwiękowego jest to, że zużywa bardzo mało energii elektrycznej, a więc nawet długotrwałe użytkowanie przez całe lato nie przyniesie strat widocznych na poziomie rachunków. Odstraszacze muszą być na stałe wetknięte do gniazdka elektrycznego.
Gdzie można używać ultradźwiękowego odstraszacza?
Ultradźwiękowych odstraszaczy na owady można używać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Nie ma w tej kwestii żadnych przeciwwskazań. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by zabierać produkt w podróż, zwłaszcza do miejsc, w których jest sporo insektów.
Jeśli chodzi o zastosowanie wewnątrz pomieszczeń, to nie ma również znaczenia ich przeznaczenie. Takie urządzenie z powodzeniem można bowiem zamontować zarówno w salonie, jak i w miejscu, gdzie ma się kontakt z pożywieniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana