W jaki sposób płyty izolacyjne wpływają na oszczędność energii?
Prawidłowo wykonana izolacja termiczna jest istotna nie tylko ze względu na komfort mieszkania lub użytkowania danego budynku, ale również ze względu na koszty eksploatacyjne obiektu. Dlaczego tak się dzieje?
Rola izolacji termicznej w ogrzewaniu budynku
Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach jest istotne z kilku powodów, zależnych oczywiście od charakteru danego obiektu. W budynkach mieszkalnych odpowiednia temperatura jest głównym czynnikiem decydującym o komforcie mieszkańców, wpływa również na stan samej konstrukcji budynku. W obiektach przemysłowych czy magazynowych utrzymanie wysokiej lub niskiej temperatury ma wpływ na zachodzenie procesów produkcyjnych lub trwałość przechowywanych towarów. Zachowanie temperatury na pożądanym poziomie uzależnione jest oczywiście od pracy instalacji grzewczych lub chłodzących, lecz nie tylko. Budynek, który nie jest izolowany, lub jego izolacja termiczna jest nieszczelna, w bardzo krótkim czasie traci temperaturę wewnątrz pomieszczeń na skutek wymiany ciepła z otoczeniem. Dzieje się tak, ponieważ środowisko dąży do zachowania równowagi – jeśli między dwoma ośrodkami, w tym przypadku zamkniętym obiektem a jego otoczeniem, widoczna jest różnica temperatur, to z czasem różnica ta zacznie się zmniejszać. A ponieważ temperatura środowiska zewnętrznego nie może zmienić się od ciepła oddanego przez budynek, to właśnie obiekt ten ulegnie ochłodzeniu lub ociepleniu do temperatury panującej w otoczeniu.
-Zadaniem izolacji termicznej jest ograniczanie wymiany energii cieplnej z otoczeniem – wyjaśnia specjalista z firmy Gór-Stal - Im niższy współczynnik przenikania ciepła materiału izolacyjnego, tym mniej ciepła się przez niego przedostaje.
Jaki wpływ na wydatek energetyczny ma izolacja?
Jak zostało powiedziane wyżej – to, ile ciepła zostanie zatrzymane w budynku, zależy od współczynnika przenikania ciepła. Jego niska zawartość ma zatem ogromne znaczenie dla bilansu energetycznego domu, sprawia bowiem, że do utrzymania stałej temperatury pomieszczeń potrzeba mniej energii, a zatem mniej paliwa – węgla, gazu ziemnego, ekogroszku czy drewna. Inwestowanie w wysokiej jakości izolacje termiczne, takie jak płyty termoizolacyjne z poliizocyjanuratu (obecnie jest to najlepszy materiał izolacyjny dostępny na rynku) oznacza dużo niższe rachunki za ogrzewanie niż przy zastosowaniu innych materiałów o wyższej przenikalności ciepła. Warto również pamiętać, że mniejsza podaż energii przekłada się również na mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego dzięki zmniejszonemu zużyciu paliw. To drugi z ważnych powodów, dla których nowoczesne płyty izolacyjne są polecane w izolowaniu ekologicznych budynków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana