W jaki sposób odnowić starą monetę?
Czyszczenie monet to bardzo trudne ale też bardzo odpowiedzialne zadanie. Często monety są bardzo wartościowe a ich chociażby delikatne uszkodzenie zmniejsza wartość. Wśród kolekcjonerów monet panuje przekonanie, że lepiej być kolekcjonerem brudnej monety, niż uszkodzonej. Warto jednak, poznać kilka sposobów, ułatwiających delikatne oczyszczenie monety.
Czy warto czyścić monety?
Oczywisty jest fakt, że każdy kolekcjoner marzy o tym, by w swoim katalogu monet posiadać piękne, błyszczące egzemplarze. Nie jest to żadnym problemem jeśli chodzi o monety nowo nabyte, chociażby pochodzące ze skarbnicanarodowa.pl . Oferowane tam numizmaty, to świeżo wybite egzemplarze. Dużo cenniejsze dla kolekcjonerów są monety pochodzące sprzed kilkuset lat. Ich wygląd niestety potrafi pozostawić wiele do życzenia. Zwłaszcza te znalezione z ziemi, po wyciągnięciu ich zaczynają zachodzić procesy destrukcyjne. Monety dość często ciemnieją i matowieją. Warto w takiej sytuacji zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Bardzo ważne jest, by nie pocierać monety w palcach – możemy nawet delikatnym ruchem uszkodzić cienkie, delikatne sreberka. Dużo trudniej temat ten wygląda z monetami patynowymi. Taka moneta powinna zostać umieszczona w woreczku strunowym, i sztywnym pudełku, wyłożonym watą, aby nie obijała się o ścianki ale też nie uległa rozkruszeniu.Jak konserwować monety?
W pierwszej kolejności warto poddać monetę kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Pozwoli to, po wyschnięciu, ocenić jej stan, rodzaj zabrudzeń ale też sprawdzić czy uległa korozji. Tak naprawdę proces konserwacji powinien odbywać się przez osoby doświadczone, posiadające wiedzę i odpowiedni sprzęt. Bardzo łatwo jest samemu uszkodzić monetę, zwłaszcza patynową. Do przeprowadzenia właściwej konserwacji właściwe jest rozpoznanie rodzaju patyny – czy jest ona szkodliwa, czy też szlachetna. Ta pierwsza powinna zostać usunięta, gdyż będzie powodować procesy destrukcyjne w monecie. Metoda usunięcia patyny powinna zostać starannie dobrana – może to być metoda chemiczna, elektrochemiczna bądź mechaniczna. Jak widać, proces odnawiania i konserwacji monet to temat trudny. Pamiętaj, że wartościowsza będzie moneta nieuszkodzona, niż ta najpiękniej wyczyszczona i zakonserwowana ale z pewnymi defektami.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana