W jaki sposób odbywa się zakuwanie węży hydraulicznych?
Układy hydrauliki siłowej są niezastąpione tam, gdzie zachodzi konieczność przekazywania dużych sił lub precyzyjnego pozycjonowania i sterowania ruchem rozmaitych części. Ich sprawne działanie zależy jednak od możliwości przesyłania czynnika hydraulicznego do elementów wykonawczych – siłowników lub silników hydraulicznych. Częściami, bez których nie byłoby to możliwe, są węże hydrauliczne pozwalające na podłączanie poszczególnych podzespołów.
Jakie elementy odpowiadają za przepływ czynnika hydraulicznego?
Za przepływ czynnika hydraulicznego są odpowiedzialne wszystkie elementy tworzące funkcjonujący układ – pompa wytwarzająca prawidłowe ciśnienie i wymuszająca przepływ, zbiornik, dzięki któremu można utrzymać właściwą ilość czynnika, zawory i rozdzielacze sterujące przepływem i kontrolujące działanie poszczególnych części roboczych – siłowników lub silników. Żadne urządzenie nie mogłoby jednak działać, gdyby zabrakło w nim przewodów przesyłających krążącą w całym systemie ciecz.
W większości przypadków do rozprowadzania czynnika można używać przewodów wykonanych z metalu. Choć są one sztywne i wytrzymałe, to mają jednak również trochę wad. Problemem jest ich masa – znaczna zwłaszcza przy większych średnicach. Kłopotem jest także brak możliwości wykorzystania ich wówczas, gdy czynnik musi docierać do elementów zmieniających swoje położenie. Będzie tak choćby w przypadku różnych ramion lub wysięgników. W takich zastosowaniach niezbędne będzie użycie elastycznych węży o odpowiedniej wytrzymałości. Muszą one jednak być łączone z innymi elementami, a z uwagi na panujące w układzie ciśnienie konieczne okaże się zakuwanie węży hydraulicznych, czyli osadzanie na ich końcach specjalnych złączek.
Jak wygląda zakuwanie węży hydraulicznych?
Proces zakuwania węży hydraulicznych wiąże się z osadzeniem w nich końcówki przewodu wraz z zakładaną na zewnętrznej części węża tuleją zaciskową, tzw. zakuwką. Całość – tuleję z wężem i zakuwką zaciska się przy pomocy prasy. Ściskana tuleja sprawia, że elastomer, z którego wykonano wąż, zostaje trwale unieruchomiony, a połączenie zyskuje potrzebną szczelność i wytrzymałość. W zależności od potrzeb do zakuwania węży można wykorzystywać różnie końcówki. Stosuje się szybkozłączki pull-push, a także elementy nagwintowane, jeśli połączenie nie będzie często demontowane.
Przykładem firmy zajmującej się zakuwaniem węży hydraulicznych jest AMP Serwis z Pabierowic. Oferuje ona także konserwację, naprawę oraz modernizację urządzeń UDT m.in. podestów, dźwigników, żurawi przenośnych i przewoźnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana