W jaki sposób dobrać średnicę oplotu do kabli?
Oploty na kable pełnią rozmaite funkcje. Po pierwsze umożliwiają porządkowanie przewodów w instalacji. Po drugie chronią je przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a przede wszystkim przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po trzecie pozwalają na wygodne znakowanie poszczególnych wiązek, co jest niezwykle przydatne w dużych układach, które wymagają stałego dozoru i często serwisowania.
Jak wybrać odpowiedni oplot?
Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta plecionek. Szukając właściwej, musisz mieć na uwadze jej główną funkcję i miejsce użytkowania. Do porządkowania przewodów przy stanowisku pracy biurowej wystarczą najtańsze oploty poliestrowe. W przypadku profesjonalnych instalacji telekomunikacyjnych trzeba już sięgnąć po specjalistyczne rozwiązania – oploty metalowe lub metalizowane, które zapewniają ekranowanie przewodów. Najmocniejszych i odpornych na wysokie temperatury osłon wymagają przewody samochodowe.
Jak ustalić średnicę oplotu na kabel?
Kiedy już ustalisz, jaki rodzaj oplotu sprawdzi się w twojej instalacji, musisz jeszcze wybrać prawidłową średnicę. Plecionka nie powinna być luźna, musi mocno spinać wszystkie przewody w wiązce. Z drugiej strony nie może być za ciasna, ponieważ w takim przypadku po prostu nie uda ci się włożyć do niej kabla. A więc jak właściwie dobrać średnicę oplotu?
Dopasowanie oplotu do kabla o równiej średnicy na całej długości nie jest trudne. Wystarczy zmierzyć wiązkę za pomocą suwmiarki i wybrać oplot o średnicy nominalnej najbliższej otrzymanej wartości. Takie informacje znajdują się w karcie produktu. Oploty nazywamy plecionkami ze względu na ich strukturę. Plecionka rozciąga się wszerz, co zdecydowanie ułatwia montaż. Po umieszczeniu przewodów w jej wnętrzu należy ją ściągnąć na długość, a wtedy osłona ściśle przylega do kabla – wyjaśnia ekspert z portalu i sklepu internetowego porzadekwkablach.pl.
Co zrobić w sytuacji, gdy na kablu znajdują się złącza, które poszerzają średnicę wiązki w niektórych miejscach? Lepiej nie wybierać oplotu pod te najszersze punkty, których średnica bywa z resztą trudna do przewidzenia. Lepszym pomysłem jest wybór oplotu typu OverExpanded. Konstrukcja takich plecionek sprawia, że mogą powiększać się nawet czterokrotnie. A to oznacza, że oplot OverExpanded o średnicy nominalnej 9 mm po naciągnięciu na kabel może mieć średnicę 4,8 mm – i dzięki temu ściśle zebrać wąską wiązkę – a w najszerszym punkcie rozciągnąć się do 25,4 mm. Trzeba jednak pamiętać, że w tym najszerszym punkcie na kablu oplot będzie krył w mniejszym stopniu, ten element może prześwitywać. Rozciągnięcie plecionki na szerokość sprawia, że skraca się na długość. O tym też warto pamiętać przy składaniu zamówienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana