Uzdatnianie wody w studniach głębinowych
Każdy dom musi być zaopatrzony w wodę. Najczęściej źródło stanowi lokalna sieć wodociągowa, jednak w sytuacji, kiedy dom zlokalizowany jest w znacznej odległości od miejskiej infrastruktury, doprowadzenie wody tą drogą może być bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe. W takich sytuacjach wielu właścicieli decyduje się na budowę własnej studni głębinowej – czasem decyzja o takiej inwestycji podyktowana jest względami ekonomicznymi i chęcią uniezależnienia się od dostaw wody z przedsiębiorstwa wodociągowego. Niezależnie od motywacji, studnia głębinowa powinna być wyposażona w system uzdatniania wody.
Charakterystyka uzdatniania wody dla studni głębinowych
Studnie głębinowe wymagają zastosowania filtrów i systemów do uzdatniania wody. Jednym z procesów filtracyjnych jest odżelaźnianie i odmanganianie wody.Odżelaźnianie i odmanganianie wody
W ramach uzdatniania wody ze studni głębinowej, w zależności od wyników badania jakości wody studziennej, mogą być zastosowane różne technologie poprawy jej jakości. Jednym z takich procesów jest usuwanie ponadnormatywnych ilości związków żelaza i manganu przy pomocy jednokolumnowych filtrów. Proces ten odbywa się w następujących etapach:- Napowietrzanie jest nieodłącznym elementem procesu odżelaziania, który jest konieczny do utlenienia związków żelaza z postaci jonu dwu- do trójwartościowego i manganu do jonów o wysokich wartościach. Możliwe jest zastosowanie napowietrzania za pomocą inżektora-aspiratora (zwężki Ventouri’ego). Układ napowietrzający powinien znajdować się przed hydroforem. Urządzenia do uzdatniania wody zawsze montowane są za hydroforem. W przypadku napowietrzania wymagany jest tradycyjny hydrofor z poduszką powietrzną.
- Filtracja mechaniczna: woda przepływa przez filtr wypełniony wydajnym złożem filtracyjnym, np. FM+, produkcji Watertech, na którym następuje usunięcie związków żelaza i manganu. Złoże zasypane jest w trwałych, niekorodujących zbiornikach epoksydowych.
- Płukanie złoża: po cyklu pracy, złoże filtracyjne jest płukane wstecznie i regenerowane automatycznie odwrotnym przepływem wody. Poprzez płukanie następuje przywrócenie jego pierwotnej sprawności filtracyjnej, a usunięte żelazo i mangan wraz z popłuczynami zrzucane są do przewodu kanalizacyjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana