Uszczelniane dachu. Co warto wiedzieć?
Chroni przed niepogodą, zapewnia ciepło w domu – dach to zdecydowanie kluczowy element konstrukcji każdego domu. Jego funkcje są niezwykle istotne, a nawet niewielkie usterki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Często spotykanym problemem są między innymi nieszczelności w warstwach izolacji. O czym warto wiedzieć w temacie uszczelniania dachu? Czy możemy podjąć się tego zadania na własną rękę?
Przebieg uszczelniania dachu krok po kroku
Uszczelnianie dachu jest pracą wieloetapową, rozpoczynającą się od zlokalizowania nieszczelności. Najczęściej występują one w pobliżu okien oraz komina, gdyż to właśnie w tych punktach ciągłość połaci dachowej oraz izolacji jest przerwana. Niekiedy zdarza się również, że nieszczelność powstaje w wyniku błędów popełnianych przy montażu pokrycia dachowego. Kolejny etap pracy to łatanie nieszczelności przy użyciu odpowiednich materiałów naprawczych, zazwyczaj pod postacią taśm lub mas bitumicznych. To, jakie materiały i metody naprawcze zostaną wybrane uzależnione jest głównie od charakteru uszkodzenia oraz jego rozmiarów.
Konsekwencje nieszczelności dachu
Niewielkie nieszczelności w dachu to problem, który łatwo zignorować. Dlaczego nie powinniśmy ich lekceważyć i jak najszybciej podjąć kroki do jego usunięcia?
- Przede wszystkim dlatego, że przez nieszczelności rosną nasze koszty eksploatacji domu. – mówi przedstawiciel firmy Dachlux - Wynika to z faktu, że wilgoć przedostająca się z zewnątrz obniża parametry izolacji termicznej. Wilgoć stwarza również dobre warunki do rozwoju pleśni i grzybów w więźbie dachowej, znacząco ją osłabiając. Małe nieszczelności mają tendencję do powiększania się z czasem – im dłużej zwlekamy z ich usuwaniem, tym poważniejsze stają się szkody w obrębie dachu.
Uszczelnianie samemu – czy pomoc jest niezbędna?
W Polsce nie obowiązują żadne regulacje dotyczące tego, kto może podejmować się naprawy dachów domów jednorodzinnych, w tym usuwania z nich nieszczelności. Oznacza to, że możemy taką pracę wykonać samodzielnie. Zanim jednak się do tego zabierzemy, powinniśmy zastanowić się, czy na pewno jest to dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli nie posiadamy niezbędnych do tego umiejętności, doświadczenia, ani sprzętu czy materiałów. Należy również pamiętać, że niefachowa naprawa nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale może też stać się przyczyną powstawania kolejnych. Dlatego w każdym przypadku zalecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych dekarzy – możemy mieć wtedy pewność, że naprawa zostanie wykonana skutecznie i zaoszczędzi nam ewentualnych dalszych kosztów, wynikających z dalszego niszczenia dachu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana