Uszczelki wytłaczane i wykrawane. Czym się różnią?
Uszczelki występują praktycznie we wszystkich gałęziach gospodarki. Mało kto zdaje sobie sprawę z ich niezbędności. Te w sumie niepozorne elementy odpowiadają za bezproblemową pracę wielu układów i urządzeń. Wytrzymałe i solidne, z reguły wykonane są z wytrzymałych materiałów, odpornych na działanie wszelkich sił i czynników chemicznych. Jednym z popularnych typów uszczelek z tworzyw są te wytłaczane i wykrawane. Czy się różnią?
Czym są i jak powstają uszczelki wytłaczane?
Wytłaczane uszczelki można spotkać w wielu branżach – budowlanej, przemysłowej, motoryzacyjnej, a nawet kolejowej. Występują też w rolnictwie. Rzadko można spotkać samochód lub maszynę rolniczą bez tego typu uszczelnień. Występują zarówno w formie płaskiej, jak i w postaci profili o różnych kształtach. Solidne wyroby powstają z wytrzymałych materiałów. Najczęściej jest to PCV i TPE. Oba rodzaje tworzyw nie wymagają wulkanizacji i charakteryzuje je wysoka odporność na wszelkie szkodliwe czynniki.
Produkcja tego typu uszczelek polega na wytłaczaniu ich w konkretnym procesie technologicznym zachodzącym w wytłaczarce. Do takiego urządzenia dostarczana jest masa plastyczna w postaci granulatu, przemiału, proszku lub aglomeratu. Na skutek odpowiedniej temperatury masa staje się formowalna i wędruje do głowicy i kalibratorów. Są one odpowiedzialne za ostateczny kształt i formę produktu. Kolejnym etapem jest chłodzenie wyrobu, cięcie w odpowiednie odcinki lub nawijanie na szpule i kierowanie do odbiorców.
Tego typu uszczelki powstają w firmach takich, jak BMP S.C., gdzie zazwyczaj istnieje możliwość indywidualnego zaprojektowania produktu zgodnie z oczekiwaniami klienta. Uszczelki wytłaczane muszą być dopasowane do uszczelnianych elementów. Dopiero wtedy możliwe jest ich bezproblemowe działanie. Zastosowanie ich jest bardzo szerokie, dlatego kupując je, warto skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on znaleźć najlepsze rozwiązanie do konkretnych potrzeb.
Co to są uszczelki wykrawane?
Uszczelki wykrawane to głównie uszczelki płaskie, które wycinane są z większych arkuszy materiału uszczelniającego. Mogą one być wycinane za pomocą prasy lub noży oscylacyjnych. Arkusze to najróżniejsze rodzaje materiału. Może to być korek, fibra, PCV lub inne tworzywo sztuczne.
Uszczelki wykrawane najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku uszczelniania rurociągów i instalacji sanitarnych, szczególnie w przypadku połączeń kołnierzowych. Można dzięki nim osiągnąć wysoką szczelność przy stosunkowo niewielkim zacisku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana