Usuwanie zębów mądrości
Ósemki, zwane zębami mądrości, powodują wiele problemów. Wbrew swojej nazwie nie mają nic wspólnego z inteligencją, a mogą przyprawić o bardzo bolesne dolegliwości. Chociaż jest wielu przeciwników ich wyrywania, czasami po prostu nie ma innej opcji. Szczególnie, kiedy się zepsują, ponieważ przez słaby dostęp do nich nie ma sposobu, aby prawidłowo je wyczyścić.
Kiedy wyrastają zęby mądrości?
Większość osób rozpoczyna swoją przygodę z ósemkami między 17 a 25 rokiem życia. Mogą one rosnąć przez wiele lat, skutecznie uprzykrzając codzienne życie, ponieważ ich wyrastanie niejednokrotnie jest bardzo bolesne. Zdarza się, że zęby mądrości pojawiają się także u osób zdecydowanie starszych, a niektórych w ogóle nie dotyczą – mówi nasz ekspert z Gabinetu Stomatologicznego Jardent. Ich wzrost może wiązać się nie tylko z bólem, ale również z naciskiem na pozostałe zęby, wrastaniem w policzek, stanami zapalnymi, a nawet – torbielami. W takim wypadku nie warto zwlekać z ich usunięciem, ponieważ będą tylko prowadzić do coraz większych utrapień.
W jaki sposób usunąć zęby mądrości?
Ósemki nie mogą być wyrwane w tak łatwy sposób, jak pozostałe zęby. Wymagają znacznie poważniejszych działań, zwłaszcza kiedy rosną w poziomie bądź znajdują się bardzo blisko nerwów. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, aby sprawdzić położenie ósemki przeznaczonej do ekstrakcji. Najlepiej jest wybrać się do doświadczonego stomatologa, a nawet do chirurga szczękowego, jeśli ząb mądrości pozostaje w kości. Wówczas trzeba go usunąć chirurgicznie, a nawet przeszczepić kość, aby zmniejszyć ryzyko potencjalnych powikłań. Na pewno nie można iść do pierwszego lepszego gabinetu, ponieważ usuwanie zębów mądrości nie należy do najłatwiejszych zabiegów.
Jak przetrwać po ekstrakcji ósemki?
Usuwanie każdego zęba jest bolesne, jednak w przypadku zębów mądrości dolegliwości może być znacznie więcej. Przede wszystkim należy zmniejszyć opuchliznę, przykładając do policzka zimne okłady czy ssąc kostki lodu. Pomocne są także silne leki przeciwbólowe i delikatne płukanie ust ciepłą wodą z solą. Należy unikać papierosów i pić przez słomkę, a także w miarę możliwości jeść płynne pokarmy bądź dania o konsystencji papki, które nie wymagają gryzienia. Pierwsze dni nie są łatwe, ale potem szybko zapomnimy o bólu i problemach, i będziemy mogli normalnie żyć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana