Usługi montażu deskowań na placu budowy – kryteria ekonomiczne
Koszty deskowania w dużej mierze wpływają na całościowe koszty betonowania. Wynika to z wysokich cen wypożyczenia czy wynajęcia elementów potrzebnych do szalunków oraz dużych nakładów pracy ludzi i maszyn podczas prac tego rodzaju. Koszty robocizny w tym przypadku mogą stanowić aż 50% całego deskowania. Dlatego podjęcie błędnej decyzji przy wyborze deskowania może kosztować naprawdę sporo.
Po pierwsze – analiza ekonomiczna
Projekt prac szalunkowych warto poprzedzić analizą ekonomiczną, której celem jest wybór odpowiedniego systemu. Przy wyborze właściwego systemu dobrze jest wziąć pod uwagę podstawowe kryteria efektywności. System deskowań należy dopasować do rodzaju wznoszonej konstrukcji oraz warunków realizacyjnych danej budowy. Pomocni przy tym mogą się okazać sami dostawcy systemów, którzy często służą radami wynikającymi z wieloletniego doświadczenia w tym zakresie. Dobrze jest się też wcześniej nieco zorientować, co rynek ma do zaoferowania w tym aspekcie i sprawdzić ofertę takich firm, jak na przykład Doka.Czy najtańsze środki dadzą największe oszczędności?
Obecnie kryterium ekonomiczne wydaje się kluczowym podczas wyboru szalunków systemowych. W związku z rosnącymi cenami materiałów budowlanych, należy szukać oszczędności, gdzie tylko jest to możliwe, co dotyczy również usługi montażu deskowań. Jednak w praktyce nie zawsze niska cena wyjściowa oznacza, że finalnie koszty wykonania szalunków będą tak niskie. Wiele w tym przypadku zależy bowiem od aspektów natury technicznej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, które nie zawsze są najtańsze, można bowiem znacznie skrócić czas budowy, a tym samym jej całkowity koszt. Okazuje się, że jakość deskowań i ich terminowe wykonanie ma większe znaczenie niż cena za metr kwadratowy.Gdzie jeszcze można szukać oszczędności?
W praktyce kwestie techniczne przekładają się również na ekonomiczność przedsięwzięcia. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej technologii wykonywania robót szalunkowych. Na etapie prac początkowych, poza stalą i betonem, szalunki są podstawowym materiałem wykorzystywanym i transportowanym na plac budowy. Warto o tym pamiętać. Czasami wybór systemów szalunkowych wpływa na liczbę i wielkość dźwigów czy żurawi. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że właściwa technologia wznoszenia budynku, a więc organizacja placu budowy, wpływa na terminowość wykonywania prac oraz na ich ekonomiczność. Oszczędności niekiedy mogą więc okazać się tylko pozorne, biorąc pod uwagę tempo i jakość przeprowadzanych prac.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana